Aktualności

Ergonomia stanowiska pracy z komputerem

Ergonomia oznacza wiedzę o pracy. Polega na projektowaniu takiego środowiska pracy, które jest dostosowane do indywidualnych potrzeb danej osoby, rodzaju pracy przez nią wykonywanej oraz jej cech osobistych.

 

Mówi się, że praca w biurze przy komputerze jest jedną z najmniej obciążających i szkodliwych dla zdrowia. Ale to nie do końca prawda. Siedzenie w pozycji wyprostowanej o 40% bardziej obciąża kręgosłup niż gdy stoimy. Należy także pamiętać, że obciążenie kręgosłupa wzrasta wraz z pochyleniem się w pozycji siedzącej do przodu. Długotrwałe siedzenie jest szkodliwe nie tylko dla kręgosłupa, ma również negatywny wpływ na oddychanie, trawienie i każdy inny aspekt zdrowia, wliczając w to pracę umysłową, zaangażowanie oraz skupienie. Ponadto, długotrwałe siedzenie jest jedną z głównych przyczyn otyłości, chorób serca, raka i cukrzycy.

PODSTAWOWĄ PRZYCZYNĄ POWSTAWANIA MIKROURAZÓW MOGĄ BYĆ:

  • Powtarzający się ruch: pisanie na klawiaturze, ciągły ruch ręką i ramieniem podczas pracy z myszką lub sięganie po dokumenty znajdujące się powyżej linii ramion.
  • Nacisk na mięśnie i nerwy wywołany przez: zginanie nadgarstka, stały kontakt łokci z blatem, nacisk na mięśnie nóg spowodowany niewielką ilością miejsca pod biurkiem lub brakiem regulacji siedziska.
  • Nieprawidłowa postawa w trakcie pracy: brak możliwości położenia stóp płasko na podłodze, garbienie się i pochylanie do przodu, skręcanie tułowia, brak oparcia pleców lub podłokietników, nieprawidłowa wysokość siedziska i blatu.
  • Bardzo często nie robimy nic lub stosujemy rozwiązania chwilowe, aby poprawić swoje stanowisko pracy - należy coś z tym zrobić!

Metoda 4 Stref pokazuje jak dostosować miejsce pracy przy komputerze w zależności od problemów zdrowotnych lub chęci im zapobiegania. Dzięki tym poradom możesz łatwo i szybko zmienić swoje miejsce pracy na ergonomiczne oraz sprzyjające poprawie komfortu.

STREFA 1

Zapobiegaj bólom pleców i nóg! Siedzenie w fotelu bez odpowiedniego oparcia może powodować osłabienie krążenia, ból pleców oraz duże zmęczenie. Jeżeli twoje krzesło  nie posiada wyprofilowanego oparcia oraz możliwości regulacji, zastosuj podnóżek oraz podpórkę pod plecy aby postawa podczas pracy przy komputerze była odpowiednia. Ustaw wysokość krzesła tak, aby ręce spoczywały na biurku pod kątem prostym albo lekko rozwartym, a kąt zgięcia kolan wynosił około 90°. Stopy powinny spoczywać płasko na podłodze. W tym przypadku można zastosować podnóżek pod stopy Fellowes. Wsparcie w odcinku lędźwiowym zapewni zastosowanie profilowanej podpórki pod plecy.

Produkty Fellowes zapewniają odpowiednie wsparcie oraz poprawiają postawę, a co za tym idzie również komfort pracy. Założenie podpórki pod plecy zapewnia komfort opacia oraz ułatwia przyjęcie prawidłowej postawy.

Gdy wybierasz podnóżek, zacznij od ustawienia wysokości krzesła i biurka, następnie zobacz, ile masz miejsca pod biurkiem, przy czym pamiętaj aby zwrócić uwagę na wielkość platformy podnóżka. Jeżeli masz problemy z krążeniem - wybierz podnóżek z wypustkami masującymi oraz możliwością kołysania podczas pracy.

Podczas wyboru podpórki pod plecy należy zwrócić uwagę na wielkość krzesła, wyprofilowanie oparcia oraz głębokość siedziska.

 

STREFA 2

Wielogodzinne pisanie na komputerze albo laptopie może powodować ból lub mrowienie w obrębie palców, dłoni oraz nadgarstków. Jest na to rozwiązanie – podkładki przed klawiaturę. Pozwalają one unieść nadgarstki zapewniając kąt 0° między dłonią, a przedramieniem oraz eliminować bolesne punkty uciskowe, łagodzić ból jak i dyskomfort. Produkty Fellowes wspomagają utrzymanie komfortowego ułożenia rąk. Zapobiegają powstawaniu napięcia i ucisku w obrębie nadgarstków. Pamiętaj o prawidłowym ułożeniu dłoni na podkładce. Podpórka powinna znajdować się w dolnej części dłoni - nie bezpośrednio w obrębie zgięcia nadgarstka. Należy również rozważyć kupno podpórki ergonomicznej pod nadgarstek.

 

STREFA 3

Pochylanie się do przodu, skręcanie szyi czy poruszanie głową w górę i w dół spoglądając na dokumenty leżące na biurku i ekran monitora mogą powodować spięcie w obrębie karku, szyi i pleców. Jest t bardzo częsta sytuacja spowodowana złym ustawieniem monitora albo częstym korzystaniem z dokumentów leżących na blacie biurka. Jest na to rada. Wybór podstawy pod monitor, laptop czy też dokumenty. Pomoże to zredukować napięcia w obrębie ramion, karku i oczu dzięki umieszczeniu monitora lub laptopa na wysokości wzroku i pod odpowiednim kątem.

Monitor należy ustawić bokiem do okna w odległości co najmniej 1 metra, aby uniknąć odbijania się w nim światła naturalnego. Monitor należy ustawić na wprost, w odległości na wyciągnięcie ręki – około 40-75 centymetrów od twarzy.

Gdy często korzystasz z dokumentów umieść je blisko ekranu monitora w celu zapobiegania konieczności obracania i pochylania głowy na specjalnej do tego podstawce na dokumenty.

 

STREFA 4

Na biurku jest zawsze bardzo dużo przedmiotów. Już same urządzenia, bez których praca jest niemożliwa zajmują wiele cennego miejsca. Przedmioty te, zajmując istotne miejsce utrudniają stworzenie wygodnej przestrzeni roboczej, które jest potrzebna do wykonywania podstawowych zadań biurowych. Może to powodować stres, zmęczenie oraz zmniejszenie efektywności jak i zadowolenia z wykonywanej pracy.

 

Ergonomia w pracy jest bardzo istotna. Wybór odpowiednich produktów zapewni wsparcie naturalnej postawy ciała oraz pomoże zminimalizować ból powstały podczas pracy biurowej.

 

Wpis nie posiada jeszcze komentarzy.

Skomentuj ten artykuł

Kategorie

Top 5 promocje

Top 5 nowości

Archiwum

Popularne teraz

Znane marki