Aktualności

Jak chronić dzieci przed koronawirusem?

Koronawirus może zaatakować każdego. Są grupy, które przechodzą go ciężej, czyli osoby starsze lub ciężko chore oraz takie, które przechodzą go najłagodniej oraz czasem nawet zupełnie bezobjawowo, czyli dzieci. Nie oznacza to jednak, że jako rodzice mamy ignorować wirusa. Co zrobić, aby uchronić dzieci przed zarażeniem się koronawirusem?

JAKIE SĄ OBJAWY KORONAWIRUSA U DZIECI?

Koronawirus u dzieci zazwyczaj jest przechodzony łagodnie, zdarza się to nawet bezobjawowo. Podstawowymi znakami COVID-19 są: suchy kaszel, duszności i gorączka. Dodatkowo u dzieci mogą to być również: biegunka, przekrwienie błony śluzowej nosa oraz bóle głowy.

JAK ZABEZPIECZYĆ DZIECKO PRZEZ WIRUSEM?

Najważniejsza jest obserwacja dziecka, dzięki której jesteśmy w stanie zauważyć ewentualne objawy choroby. Jak wiadomo COVID-19 rozprzestrzenia się drogą kropelkową, czyli przez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną. W tym przypadku bardzo ważna jest higiena. Nauczmy dziecko, że gdy kicha, bądź kaszle, powinno zakrywać twarz jednorazową chusteczką i pilnować systematycznego i dokładnego mycia rąk (cały artykuł o tym przeczytasz tutaj). Nauczmy je również prawidłowego noszenia maseczki (obowiązek zasłaniania nosa i ust na ulicy i w miejscach publicznych nie dotyczy dzieci do 4 roku życia oraz starszych dzieci z niepełnosprawnościami związanymi z oddychaniem). Obecnie sklepy oferują szeroki wybór masek w różnych kolorach i wzorach. Na pewno znajdzie się taki, który nasze dziecko będzie z chęcią nosić. Dodatkowo trzeba pilnować najmłodszych, aby nie dotykały przedmiotów w miejscach publicznych (klamek, blatów i innych powierzchni, które są często dotykane przez inne osoby).  Jeśli dzieci są większe, zadbajmy o to, aby nie spotykały się w miejscach publicznych oraz większych grupach.

ZAPLANUJ CZAS W DOMU DLA SIEBIE I DZIECKA

Zamknięcie w domach to ciężki czas dla każdego. Dzieci nie widzą już co z sobą zrobić. Nuda bierze górę. Starajmy się im pomóc. Zagospodarujmy czas jakimiś kreatywnymi grami i zabawami. Zachęćmy je do czytania, grajmy razem w gry planszowe i bawmy się razem na świeżym powietrzu (jeśli mamy taką możliwość i nie łamiemy tym zasad obecnie obowiązujących). Po skończeniu się epidemii dziecko na pewno zapamięta nasze starania i doceni wspólnie spędzony czas.

ZADBAJ O SWOJE DZIECKO ALE TEŻ O INNYCH

Pamiętaj, że osoby starsze i ciężko chore są najbardziej narażone na zarażenie się koronawirusem. Starajmy się więc izolować nasze dzieci od takich osób, gdyż nasze dziecko może przechodzić wirusa bezobjawowo i być zagrożeniem dla osoby ze słabszą odpornością.

Dzieci rzadko zostają zarażone wirusem, a jeżeli już zachorują to przechodzą go najczęściej bezobjawowo. Mimo to, nie zapominajmy o pilnowaniu swoich dzieci. Pamiętajmy z nimi o podstawowej higienie, prawidłowym noszeniu maseczek i unikaniu miejsc publicznych. Przebywanie cały czas w domu to także ciężki czas dla naszych dzieci. Pomóżmy im zagospodarować czas i wspólnie przetrwajmy epidemię.

Wpis nie posiada jeszcze komentarzy.

Skomentuj ten artykuł

Kategorie

Top 5 promocje

Top 5 nowości

Archiwum

Popularne teraz

Znane marki