Aktualności

Jak cieniować ołówkiem? Zobacz najlepsze ołówki do cieniowania

(Jak cieniować ołówkiem? Zobacz najlepsze ołówki do cieniowania

Jak cieniować ołówkiem? Zobacz najlepsze ołówki do cieniowania 

Cieniowanie jest niezwykle docenianym elementem podczas tworzenia prac plastycznych. Odpowiednio i starannie wykonane cieniowanie pozwoli nam na uzyskanie wyjątkowego efektu 3D, dzięki czemu nasze prace otrzymają trójwymiarowy wygląd. Na rynku wyróżniamy wiele rodzajów ołówków - jedne z nich sprawdzą się podczas tworzenia konturów, inne w sporządzaniu codziennych notatek, a jeszcze inne we wspomnianym wcześniej cieniowaniu. W zależności od tego, jakie będzie zastosowanie naszego ołówka, powinniśmy warunkować jego parametry. W związku z ogromnym zainteresowaniem ołówkami do cieniowania postanowiliśmy odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania, co mamy nadzieję, ułatwi każdemu dokonanie udanego zakupu. Ołówek do cieniowania - wszystko, co warto wiedzieć, zapraszamy! 
 

Jaki ołówek do cieniowania? 

Tak jak wspomnieliśmy na wstępie - w branży piśmienniczej wyróżniamy szereg rodzajów ołówków. Jednak warto wiedzieć, że w podstawowym podziale dzielą się one na ołówki twarde i miękkie. Przy pomocy ołówków twardych uzyskana kreska, będzie miała jasno-szary odcień, co doskonale sprawdzi się w szkicowaniu, czy sporządzaniu codziennych notatek. Z kolei ołówki z grupy miękkiej, są wybierane, jeśli chodzi o konturowanie, czy cieniowanie. Ze względu na to, że grafit znajdujący się w tego typu ołówkach jest miękki, to ulega on roztarciu, a co za tym idzie, z łatwością uzyskamy efekt rozmycia. Warto również wiedzieć, że ołówki miękkie są oznaczane za pomocą litery „B”. Oznaczenia z całą pewnością będą pomocne podczas doboru odpowiedniego produktu. 
 

Jak cieniować ołówkiem?

Jeśli już zdecydowaliśmy się na zakup konkretnego ołówka do cieniowania warto, abyśmy kolejno zapoznali się z najpopularniejszymi technikami cieniowania, co ułatwi nam przejście przez poszczególne etapy rysunku.

Podczas cieniowania najważniejszą rolę odgrywa precyzja, ponieważ nieodpowiednie cieniowanie, zamiast efektu 3D może przynieść nam efekt „brudnych plam”, które nic nie wniosą do naszego rysunku. Aby nasz rysunek był realistyczny, powinniśmy starać się mieszać różne techniki rysunku. W tym celu warto, abyśmy zapoznali się z kilkoma z nich! 


Jak cieniować - techniki cieniowania

Technik cieniowania jest nieskończenie wiele i tak naprawdę ile głów tyle pomysłów. Przedstawiamy Wam jedynie najpopularniejsze z nich, jednak bardzo skuteczne.

Techniki cieniowania:

  • Szarfowanie: stosowanie małych kreseczek jedna obok drugiej
  • Cross hatching: stosowanie małych linii na krzyż
  • Stippling: cieniowanie poprzez stawianie małych kropeczek jedna przy drugiej
  • Ruchy koliste 

Jak możemy zaobserwować, technik cieniowania jest wiele i tak naprawdę od nas samych zależy, która z nich stanie się naszą ulubioną. Osobiście zalecamy spróbowanie każdej z nich i wybranie swojej ulubionej! 

Wpis nie posiada jeszcze komentarzy.

Skomentuj ten artykuł

Kategorie

Top 5 promocje

Top 5 nowości

Archiwum

Popularne teraz

Znane marki