Aktualności

Jak dezynfekować biuro i mieszkanie?

W czasach zagrożenia, które jest związane z koronawirusem trzeba dbać nie tylko o własną higienę, ale również dezynfekcję miejsca pracy oraz mieszkania. Należy pamiętać, że wirus utrzymuje się na różnych powierzchniach i przenosi się bardzo łatwo. Jak przeprowadzić dezynfekcję biura, bądź domu tak, aby mieć pewność, że jest w nim bezpiecznie?

DEZYNFEKCJA BIURA

Przed rozpoczęciem pracy zdezynfekuj biurko i przedmioty, które się na nim znajdują – klawiaturę, mysz komputerową, telefon i pozostałe akcesoria na blacie. Aby zrobić to skutecznie, dezynfekowaną powierzchnię należy zostawić mokrą przez kilka minut.

Pamiętaj, że ręce powinny być myte bardzo często – po dotknięciu przedmiotów wspólnego użytku, klamek do drzwi czy jedzeniu. Najlepsza rada? Jak tylko możesz umyć ręce – zrób to! To samo tyczy się używania żeli i chusteczek antybakteryjnych. Jest to alternatywa, gdy nie masz możliwości dokładnego umycia rąk wodą z mydłem.

Wszyscy wiemy, że są w biurze pewne wzorce zachowań, które powinniśmy przestrzegać, jednak przy tak dużym zagrożeniu odpuśćmy sobie podawanie ręki na powitanie. Koronawirus jest przenoszony głównie między ludźmi, dlatego też unikaj zbędnego kontaktu fizycznego.

Pamiętaj, aby kilka razy dziennie odkażać przedmioty najczęściej używane np. telefon. Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak wiele razy w ciągu dnia dotykamy telefonu. Co za tym idzie, jest to miejsce, w którym zbiera się najwięcej zarazków. Do czyszczenia telefonu najlepiej sprawdzą się chusteczki antybakteryjne.

DEZYNFEKCJA MIESZKANIA

Zanim rozpoczniemy dezynfekcję w domu, zadbajmy o to, aby przynosić do niego jak najmniej wirusów. Poza domem należy dezynfekować ręce praktycznie co chwilę – dotykamy wiele rzeczy w sklepie, komunikacji miejskiej czy nawet windzie. Najważniejsze jest, aby pozbyć się ich od razu po wejściu do mieszkania. Umyjmy ręce i zdezynfekujmy przedmioty, które przynieśliśmy ze sobą. Wytrzyjmy uważnie buty i nie chodźmy w nich po domu. Pamiętajmy również, aby od razu zmienić ubranie.

Bardzo istotnym elementem w czasach pandemii jest wietrzenie pomieszczeń. Jest to bardzo prosty, ale równie skuteczny sposób, który pomoże w pozbyciu się wirusów. Otwórzmy okno szeroko na kilka minut, aby poprawić jakość powietrza.

Jakie miejsca w mieszkaniu dezynfekować ze szczególną uwagą?

Zadaj sobie pytanie czego używasz najczęściej – telefon komórkowy i klucze powinny być dezynfekowane kilka razy dziennie, klamki do drzwi (dotykane przez nas cały czas), sprzęty RTV i AGD, łazienka (kabina prysznicowa / kran / wanna / umywalka / płytki na ścianie / płytki na podłodze), kuchnia (blat kuchenny / kran / zlew / lodówka / szafki)… Oczywiście, powinno się zadbać o całe mieszkanie, ale do tych elementów przyłóż się szczególnie.

Jak powinno się dezynfekować odzież? W tym przypadku nie jest tak ciężko. Zazwyczaj samo pranie wystarczy. Ze względu na to, że koronawirus jest wirusem osłonkowym, jest niszczony przez najprostsze detergenty oraz podwyższoną temperaturę. Dzięki temu nie musimy martwić się o nasze ubrania. Ważne jest natomiast, żeby za długo nie leżały w koszu na pranie.

Jak pozbyć się koronawirusa?

W tym przypadku niezbędne są zwykłe mydło czy płyn do naczyń. Nie zapominajmy również o płynach, żelach i chusteczkach antybakteryjnych, które nie są obecnie łatwo dostępne, ale bardzo dobrze działają i są łatwe w użyciu. Można też skorzystać z alkoholu etylowego, ale należy pamiętać, że musi mieć on stężenie powyżej 60%.

Pamiętaj, aby przeprowadzać dezynfekcję w rękawiczkach jednorazowych. Zabezpieczają one skórę przed działaniem substancji chemicznych, bakteriami oraz wirusami.

Dezynfekcja jest szczególnie istotna w miejscach, w których przebywamy najczęściej. Należy to zrobić odpowiednimi środkami oraz ze szczególną uwagą. Pamiętaj, aby dezynfekować także odzież i przedmioty, które codziennie używamy.

Wpis nie posiada jeszcze komentarzy.

Skomentuj ten artykuł

Kategorie

Top 5 promocje

Top 5 nowości

Archiwum

Popularne teraz

Znane marki