Aktualności

Jak dezynfekować odzież?

Koronawirus mimo tego, że najczęściej przenosi się drogą kropelkową (czyli w czasie bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną), może również przebywać na różnych powierzchniach np. telefonie komórkowy, którego używamy non-stop, klamkach do drzwi, blatach, ale również na naszych ubraniach. Co możemy z tym zrobić? Jak dbać o nasze ubrania, aby zapobiec zarażeniu się koronawirusem?

Ubrania są elementami, na których wirus jest w stanie utrzymywać się od wielu godzin do nawet kilku dni. Jest to oczywiście zależne od rodzaju tkaniny z jakiej wykonana jest odzież. Na jakiej tkaninie wirus utrzymuje się najdłużej? Okazuje się, że pod tym względem najgorszy jest poliester.

Podstawowe kroku podczas użytkowania i prania odzieży tak, aby zwalczyć utrzymującego się na niej koronawirusa:

  • Najważniejsze jest, aby w domu nie siedzieć w ubraniach, w których wychodzimy na zewnątrz. Dobrze jest posegregować sobie ubrania na te, których używamy wychodząc do sklepu lub załatwiając rzeczy poza domem oraz na te tylko domowe. Starajmy się ich nie mieszać. Po każdym powrocie do domu trzeba zdjąć ubranie, które mieliśmy na sobie - najlepiej zrobić to w rękawiczkach jednorazowych (o tym jak je nosić i zdejmować przeczytacie tutaj) – i od razu włożyć je do pralki. Jeżeli nie chcecie prać małej ilości ubrań, tylko zaczekać, aby uzbierała się ich większa ilość, można włożyć ubrania do toby foliowej tak, aby nie dotykały kosza na brudne ubrania oraz innych ubrań.
  • Nie przynoś wirusa do domu. Pamiętaj, że wirus znajduje się także na twojej kurtce i butach. Po powrocie do domu spryskaj środkiem do dezynfekcji odzież wierzchnią i podeszwy butów.
  • Pierz swoje ubrania na bieżąco. Jest to istotne, aby w koszu na pranie nie były przechowywane duże ilości ubrań, na których może się znajdować wirus.
  • Badania udowodniły, że 15 minut prania w temperaturze 60 stopni zabija koronawirusa. Oczywiście, pranie w temperaturze 90 stopni zabija go w kilka sekund, ale wiadomo, że nie wszystko pierzemy w aż tak wysokiej temperaturze.
  • Prasowanie wzmacnia efekt dezynfekcji. Odzież po praniu powinno się wyprasować. Kolejna dawka gorącej temperatury odkaża.
  • Pamiętaj, aby na bieżąco prać pościel, ręczniki i ścierki kuchenne.

Dbanie o czystość swojej odzieży wcale nie jest takie trudne w dobie koronawirusa. Najważniejsze, aby wyrobić w sobie kilka nawyków, dzięki którym jesteśmy w stanie uniknąć zagrożenia – oddzielenie ubrań domowych i tych do wychodzenia z domu, zdejmowanie ubrań od razu po przyjściu do domu, systematyczne i odpowiednie pranie odzieży… stosując się do powyższych zasad zminimalizujesz zagrożenie zarażenia się wirusem i ochronisz zarówno siebie, jak i swoją rodzinę.

Wpis nie posiada jeszcze komentarzy.

Skomentuj ten artykuł

Kategorie

Top 5 promocje

Top 5 nowości

Archiwum

Popularne teraz

Znane marki