Aktualności

Jak prawidłowo myć ręce?

W czasach koronawirusa prawidłowe i częste mycie rąk to podstawa. Jest to najważniejszy sposób uniknięcia zagrożenia. Właściwa higiena rąk ma kluczowe znaczenie, ponieważ dłonie są podstawową drogą przenoszenia drobnoustrojów. Dotykamy nimi różnych powierzchni – klamek, poręczy w komunikacji miejskiej, klawiatury do wpisywania kodu PIN, koszyki w sklepach i wiele innych przedmiotów, które mogą być skażone. Następnie dotykamy rękoma nos, oczy czy usta czym umożliwiamy zakażenie. Mycie rąk pozwala na usunięcie nawet 90 procent drobnoustrojów.  

Kiedy powinniśmy myć ręce?

 • Po każdym powrocie do domu.
 • Po wypakowaniu zakupów.
 • Przed przygotowywaniem posiłku i w trakcie jego przyrządzania.
 • Przed spożyciem posiłku.
 • Przed dotknięciem twarzy dłonią.
 • Przed i po skorzystaniu z toalety.
 • Po każdym wydmuchaniu nosa, kichnięciu bądź kaszlnięciu.
 • Po kontakcie z odpadami np. po wynoszeniu śmieci.
 • Po zabawie ze zwierzakiem i karmieniu go.
 • Przed przystąpieniem do opieki nad osobą chorą i po opiece.
 • Przed opatrywaniem ran i po ich opatrywaniu.

 

Jak prawidłowo myć ręce?

Cały proces mycia rąk powinien trwać od 40 do 60 sekund. Zwilż dłonie ciepłą wodą. Nałóż wystarczającą ilość mydła. Pocieraj dłoń o dłoń wewnętrznymi stronami. Wykonuj koliste ruchy. Pocieraj wnętrzem prawej dłoni wierzchnią stronę lewej, zwracając szczególną uwagę na przestrzenie między palcami. To samo zrób z drugą ręką. Następne spleć dłonie i ponownie umyj przestrzenie między palcami. Obejmij prawy kciuk i umyj go obrotowymi ruchami. To samo zrób z drugim kciukiem. Otwórz prawą dłoń i w jej zagłębiu umyj opuszki palców prawej ręki. Wykonuj ruchy okrężne. To samo zrób z opuszkami palców drugiej dłoni. Dokładnie opłucz dłonie pod bieżącą, ciepłą wodą, a następnie osusz dłonie papierowymi ręcznikami. Nie używaj suszarek do rąk w miejscu publicznym. Są one siedliskiem bakterii, które wydmuchiwane wraz z ciepłym powietrzem mogą ponownie zasiedlić Twoje dłonie. Papierowe ręczniki o wiele skuteczniej usuwają zarazki z mokrej dłoni. Zakręć wodę, chwytając kran przez ręcznik. Wyrzuć papier. Nie daj się ponownie zanieczyścić! Pamiętaj, że jeżeli korzystasz z publicznej łazienki, wychodząc nie powinieneś dotykać klamek i drzwi umytymi dłońmi – możesz nacisnąć klamkę np. łokciem.

 

Żele i chusteczki antybakteryjne

Najlepiej myć ręce ciepłą wodą z mydłem. Ale co w momencie, kiedy nie mamy do nich dostępu? Wtedy z pomocą przychodzą żele i chusteczki antybakteryjne. Pamiętaj, że powinny one zawierać minimum 60% alkoholu, a sam proces dezynfekcji powinien zająć minimum 20 sekund.

Nie zapominajmy o myciu rąk. Jest to najważniejsza, a zarazem najprostsza czynność podczas walki z wirusem. Dzięki właściwej higienie będziesz w stanie obronić siebie i swoich najbliższych. Warto również powiesić w swojej domowej łazience instrukcję dla innych domowników. Dzięki temu każdy będzie wiedział jak poprawnie zadbać o czystość swoich dłoni.

Wpis nie posiada jeszcze komentarzy.

Skomentuj ten artykuł

Kategorie

Top 5 promocje

Top 5 nowości

Archiwum

Popularne teraz

Znane marki