Aktualności

Jak prawidłowo siedzieć przy komputerze?

jak prawidłowo siedzieć przy komputerze?

Nie od dziś wiadomo, że długie godziny spędzane w pozycji siedzącej przed monitorem komputera mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Ważne jest, abyśmy zadbali o profilaktykę jak najwcześniej to tylko możliwe, aby w przyszłości uniknąć skutków ubocznych, spowodowanych negatywnym postępowaniem. Prawidłowe siedzenie przy biurku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Istnieje wiele ergonomicznych artykułów biurowych, które są w stanie wspomóc profilaktyczne dbanie o zdrowie. Jednak chcąc iść dalej, powinniśmy zacząć od podstaw, które każdy pracownik biurowy powinien znać. Jak poprawnie siedzieć przy komputerze? Poznajmy techniki i artykuły ergonomiczne, które ułatwią nam zachowanie sprawności fizycznej przez długie lata. 

Jak prawidłowo siedzieć przy komputerze?

Temat jest bardzo istotny, według badań przeprowadzonych przez GUS siedzący tryb życia prowadzi aż około 70% naszego społeczeństwa. Wielogodzinne siedzenie powoduje, nie tylko poważne choroby, jak cukrzyca, otyłość, czy nadciśnienie, ale przede wszystkim uporczywe bóle kręgosłupa, które doskwierają coraz częściej młodym osobom. Zachowanie prawidłowej postawy przez osiem godzin pracy biurowej jest niezwykle trudne do kontrolowania. Wiele marek, na kierunkowanych na ergonomię, dokłada wszelkich starań, aby zapewnić pracownikom biurowym jak najwyższy standard wykonywanych obowiązków. W związku z tym odpowiedź na pytanie „jak prawidłowo siedzieć przy biurku?” zdecydowanie się nam nakreśla. Na odpowiednie siedzenie przy komputerze składa się wiele istotnych kwestii, które postanowiliśmy poruszyć.

Właściwa postawa podczas pracy przy komputerze

Ergonomia pracy przy komputerze jest w zasadzie prawidłowym usadzeniem względem monitora. To niezwykle ważny aspekt, ponieważ zachowując prawidłową postawę ciała oraz posiadając odpowiednio dostosowane artykuły ergonomiczne wokół nas jesteśmy w stanie w wysokim stopniu przyczynić się do redukcji problemów z kręgosłupem, wzrokiem oraz wszystkich innych problemów na tle krążeniowo - naczyniowym. 


Prawidłowe siedzenie przed komputerem 

 • pozycja wyprostowana, delikatnie odchylona do tyłu
 • stopy ułożone na podłodze, staramy się nie krzyżować nóg, ponieważ ma to negatywny wpływ na kolana
 • krzesło dosunięte do blatu, łokcie stabilnie oparte na biurku
 • pośladki do końca wsunięte do krzesła 
 • odległość monitora, powinna wynosić średnio długość ręki
 • monitor ustawiamy bokiem do okna, aby uniknąć odbicia światła od ekranu 
 • górna krawędź ekranu, powinna znajdować się w równej linii ze wzrokiem lub lekko poniżej 

Jak poprawnie siedzieć przy komputerze - podpórka pod plecy na fotel 

Podpórka pod plecy odpowiednio dobrana oraz regularnie używana jest w stanie w wysokim stopni zapobiec negatywnym skutkom ubocznym długookresowego spędzania czasu przed komputerem. Podpórka pod plecy odciąża nasz kręgosłup oraz wspomaga utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Niezwykle trudne byłoby nieustanne, samodzielne kontrolowanie postawy w przeciągu ośmiogodzinnej zmiany. Podpórka pod plecy została stworzona z myślą, aby ułatwić nam to zadanie. 
Wybierając podpórkę pod plecy, dostosowaną spersonalizowanie pod nasze potrzeby należy pamiętać, o ważnych parametrach, które ostatecznie będą miały duży wpływ na naszą decyzję. 


Oparcie na krzesło - podstawowy podział ze względu na model: 

 • podpórka pod kręgosłup lędźwiowy
 • nakładka na oparcie fotela biurowego

Podkładka pod plecy - ważne parametry:

 • możliwość regulacji wysokości 
 • dodatkową funkcją jest wzbogacenie produktu, o system napinający Tri - Tensioning 
 • należy zwrócić uwagę, czy oparcie fotela biurowego ma certyfikat FIRA 
 • ergonomiczna podpórka na krzesło fotel, z uwagi na rodzaj dzieli się na: ergonomiczny, standardowy, profesjonalny
 • miejmy na uwadze dobór odpowiedniego rozmiaru w stosunku do wymiarów krzesła biurowego

Jak prawidłowo siedzieć w pracy - pozostałe artykuły ergonomiczne

1. Ergonomia stanowiska pracy w biurze - biurko: 

Biurko powinno mieć możliwość regulacji, blat powinien znajdować się na wysokości łokci lub delikatnie poniżej nich.

2. Ergonomia w pracy biurowej - krzesło: 

Stanowisko pracy biurowej zgodnie z wymaganiami ergonomii sugeruje, aby częściej wybierać krzesła z mechanizmem obrotowym, a nie te z mechanizmem synchronicznym. Krzesła powinny być zgodne ze standardem NEN-EN 1335-1 oraz mieć możliwość odchylenia o co najmniej 15 stopni. 

3. Ergonomia pracy przy komputerze - podstawka na dokumenty

Według zaleceń najlepiej, aby dokumenty znajdowały się na jednej linii z klawiaturą. Takie rozwiązanie umożliwia nam uniknięcie niekorzystnych i częstych ruchów przedramieniem.

4. Ergonomia pracy przed komputerem - podnóżek

Podnóżki nie są obowiązkowym elementem wyposażenia biura, jeżeli posiadamy krzesło z możliwością regulacji. Ten artykuł biurowy jest szczególnie doceniany i chętnie wybierany, jako element wyposażenia biura, który w wysokim stopniu poprawia nasz komfort fizyczny. 

5. Ergonomia pracy na stanowisku komputerowym- monitor: 

Osobom, które pracują na wielu aplikacjach, zaleca się korzystanie, z dwóch monitorów tak, aby jeden z nich był szerokoekranowy. Rozdzielczość ekranu powinna być wyraźna, aby w jak najmniejszym stopniu obciążała nasz wzrok. Warto również zastosować podstawki pod monitor. 

6. Do najważniejszych cech monitora zaliczamy:

 • kontrast powyżej 1000:1
 • jasność min. 250 cd/m2 (w przypadku jasno oświetlonych pomieszczeń ta wartość może być większa)
 • jasna, nieodbijająca światła obudowa (nieczarna)
 • zużycie energii poniżej 25 W

7. Ergonomia stanowiska pracy biurowej - podstawka na laptopa:

Jeżeli zamiast tradycyjnego monitora, w pracy używamy laptopa, to niezwykle ważne jest, abyśmy zainwestowali w podstawkę do laptopa. Podstawki do laptopa umożliwiają nam utrzymywanie wzroku w odpowiedniej linii z monitorem oraz pomagają nam zachować odpowiednią postawę ciała. 

8. Ergonomia stanowiska pracy w biurze - myszka komputerowa

Pozycja w trakcie pracy z myszką powinna być jak najbardziej naturalna. Ważne, abyśmy nie przyjmowali jednego, sztucznego ułożenia dłoni. 

9. Ergonomia praca przy komputerze - klawiatura 

Klawiatura zaprojektowana zgodnie z wymogami ergonomii w biurze jest w stanie znacznie przyczynić się do redukcji napięcia mięśniowego, które tak bardzo doskwiera wielu pracownikom biurowym. Odstęp między klawiszami powinien wynosić minimum 19 mm.

Wpis nie posiada jeszcze komentarzy.

Skomentuj ten artykuł

Kategorie

Top 5 promocje

Top 5 nowości

Archiwum

Popularne teraz

Znane marki