Aktualności

Jak prawidłowo zaadresować kopertę / list? Gdzie nadawca, gdzie adresat?

adresowanie listu

Jak zaadresować list? Koperta jak adresować? - te pytania z pozoru wydają się niezwykle proste, jednak zdajemy sprawę z faktu, że nie każdy miał okazję wysyłać list. W związku z tym odpowiedź na zapytanie: „jak poprawnie zaadresować list?”, wcale nie musi być taka prosta, jak myślimy. W dobie, gdzie nasze życie toczy się bardziej w internecie, aniżeli w życiu codziennym, często bardzo trudno jest o pogodzenie tych dwóch rozbieżnych światów i zachowanie równowagi. W związku z tym, dla wielu osób niezwykle pomocny może okazać się wpis, o głównym wątku - jak adresować list. Wspólnie odpowiemy na pytanie, co napisać na kopercie, aby list trafił sprawnie w wyznaczone przez nas miejsce. 

Jak się adresuje list - 5 stref na kopercie, według Poczty Polskiej

Jak zaadresować kopertę? Wysyłanie listów nigdy wcześniej nie było aż tak proste, jak teraz. Poczta Polska postanowiła ułatwić nam to zadanie i wprowadziła 5 stref dzielących powierzchnie koperty, które są podstawowym filarem do odpowiedzi na pytanie: jak adresować listy? 

Jak adresować kopertę - podział 5 stref: 

          NUMER STREFY          UMIEJSCOWIENIE                CO ZAWIERA? 
Jak wypisać list? / strefa 1Lewy górny rógPole nadawcy
Jak zaadresować kopertę? / strefa 2Prawy górny róg Pole znaku opłaty
List jak zaadresować / strefa 3 Lewy dolny róg Pole informacyjne (naklejka priorytet, potwierdzenie odbioru itp.)
List gdzie adresat / strefa 4Prawy dolny rógPole adresata 
List jak adresować / strefa 5 Dół kopert, środek Strefa kodowa 

1. Jak wypisać kopertę?  - strefa 1

Wiele osób zadaje pytanie - czy trzeba pisać nadawcę listu na kopercie? Pole to jest wyjątkowo istotne, ponieważ każdy ma prawo wiedzieć, od kogo przyszedł list. Oprócz kwestii praktycznej należy również pamiętać, że wpisanie adresata jest  ważne  również ze względów prawnych, ponieważ zdarza się, że przesyłka nie dociera do odbiorcy z wielu różnych względów. W takiej sytuacji kurier ma obowiązek odesłać list z powrotem do nadawcy. 

  • List gdzie nadawca, gdzie adresat? 

Dane adresata umieszczamy w prawym dolnym rogu, z kolei dane nadawcy w lewym górnym rogu. 

  • W jakiej kolejności wypisać dane? 

Wypisując swoje dane, jako adresat, powinniśmy zacząć od imienia i nazwiska, następnie wpisujemy dokładną ulicę z numerem domu lub mieszkania, w ostatniej kolejności na samym dole podajmy kod pocztowy oraz miejscowość naszego zmieszania. 

adresowanie listu

2. Jak adresować listy - strefa 2 

W strefie drugiej, która umiejscowiona jest w prawym górnym rogu koperty, znajduje się pole przystosowane na znaczki, które są potwierdzeniem opłaty pocztowej. Pamiętajmy, aby nie zajmować tej przestrzeni, ponieważ jest ona wyjątkowo istotna dla pracowników poczty. 
 

3. Jak prawidłowo zaadresować list - strefa 3

Jeśli nadal zastanawiamy się nad tym, jak nadać kopertę? To obowiązkowo musimy pamiętać o pozostawieniu wolnego pola w lewym dolnym rogu. Ta przestrzeń określana jest, jako pole informacyjne i to właśnie tutaj znajdziemy wszystkie niezbędne informacje takie, jak rodzaj paczki: priorytetowa, polecona itp. 
 

4. Jak adresujemy koperty - strefa 4 

Jeśli w dalszym ciągu zastanawiamy się nad pytaniem - list gdzie nadawca, gdzie odbiorca? To poruszenie tego tematu w strefie czwartej będzie jak najbardziej uzasadnione, ponieważ pole znajdujące się w prawym dolnym rogu, jest jednym z najważniejszych na kopercie i właśnie tutaj należy wypisać dane osoby, do której chcielibyśmy nadać przesyłkę (adresata). 
 

Jak napisać adres na liście? 

W pierwszej kolejności należy napisać imię osoby, do której chcielibyśmy nadać list, następnie poniżej uzupełniamy list o miejsce zamieszkania, czyli dokładną nazwę ulicy, numer bloku lub domu oraz numer mieszkania. Jeśli już uzupełnimy kopertę o te niezwykle istotne dane, nie możemy zapomnieć również o kodzie pocztowym i nazwie miejscowości, do której wysyłamy list. Jeśli naszym odbiorcą jest osoba zamieszkująca poza granicami Polski to warto, abyśmy na kopercie zmieścili również nazwę kraju. 
 

5. Jak podpisać kopertę - strefa 5 

jak zaadresować kopertę?

Znając już odpowiedź na pytanie, „jak adresować koperte?”, koniecznie musimy pamiętać o pozostawieniu wolnej przestrzeni na samym dole listu, ponieważ to miejsce przeznaczone jest dla pracowników poczty. W tym polu możemy znaleźć między innymi kody kreskowe kodujące konkretną przesyłkę, które umożliwiają pracownikom łatwe wprowadzanie danych do systemu, a dzięki czemu my możemy sprawnie sprawdzić, czy nadany przez nas list szczęśliwie trafił do adresata. 

Jak wygląda zaadresowana koperta? Nic tak nie pomaga naszej wyobraźni, jak graficzne zilustrowanie wyżej opisanego zagadnienia. W związku z czym, poniżej możemy dokładnie zapoznać się z zilustrowanym rozmieszczeniem pięciu stref na kopercie. Problematyczne pytania; „gdzie nadawca i odbiorca na kopercie?” Nigdy więcej nie będą wprowadzały nas w zakłopotanie. 
 

Jak się wypisuje kopertę - inne najczęściej zadawane pytania

Oprócz najczęściej zadawanego pytania: jak się adresuje kopertę?, jesteśmy w stanie wyróżnić szereg pytań, które są równie często zadawane poprzez internautów. W związku z zapotrzebowaniem postanowiliśmy znaleźć na nie krótkie odpowiedzi, które z pewnością ułatwią opisanie koperty wielu osobom. 


Jak opisać kopertę - najczęściej zadawane pytania: 

Koperty o formacie A4, prawidłowo określane mianem C4 adresujemy dokładnie w identyczny sposób, jak koperty o innych popularnych formatach (koperty C5, C6 i wiele więcej). 

  • Czy na kopercie musi być nadawca? 

Na kopercie zawsze powinien znaleźć się nadawca, ponieważ w sytuacji, gdy paczka nie zostanie doręczona do adresata, to będzie ona zwrócona pod miejsce zamieszkania osoby wysyłającej. Dodatkowo adresat ma zawsze prawo do weryfikacji, od kogo pochodzi list przed otworzeniem. Wstępna weryfikacja przesyłek i listów jest niezwykle istotna i umożliwia nam podjęcie decyzji, czy chcemy otrzymać list. 

  • Jak wypisać kopertę na list polecony? 
potwierdzenie nadania listu poleconego

Co trzeba napisać na kopercie poleconej, aby prawidłowo trafiła do nadawcy? Odpowiedź jest wyjątkowo prosta, ponieważ adresowanie listu poleconego nie różni się praktycznie niczym od wysyłki tradycyjnego listu. Wszystkie dane na kopercie uzupełniamy w dokładnie ten sam sposób. Dodatkową rzeczą, którą musimy wykonać, jest wypisanie druku potwierdzającego nadanie. 

Jak adresować kopertę Poczta Polska? - zdjęcie druku nadania listu poleconego

  • Jak zaadresować kopertę z dopiskiem? 

Kopertę z dopiskiem adresujemy dokładnie w ten sposób, co tradycyjny list. Czym jest jednak wspominany dopisek? Dopisek, jak sugeruje nam sama nazwa, jest dopisaną treścią. Jeśli, przykładowo wiemy, że firma lub osoba prywatna, do której nadajemy list, otrzymuje duże ilości korespondencji, a zależy nam na szybkiej odpowiedzi to warto, abyśmy umieścili pod danymi adresata dopisek „pilne”. 

  • Jak adresować kopertę bąbelkową? 

Jeśli kopertę bąbelkową nadajemy, jako list to adresowanie, tego typu koperty niczym nie różni się od uniwersalnego listu. Często w przypadku kopert bąbelkowych, jesteśmy zmuszeni do dodatkowego uzupełnienia potwierdzenia nadania, ponieważ koperta bąbelkowa dużych rozmiarów zostanie potraktowana, jako paczka. 


Podobne artykuły: 

  1.  Gdzie przykleić znaczek na kopercie? 

 

Wpis nie posiada jeszcze komentarzy.

Skomentuj ten artykuł

Kategorie

Top 5 promocje

Top 5 nowości

Archiwum

Popularne teraz

Znane marki