Aktualności

Jak robić zakupy w czasach koronawirusa?

Jak robić zakupy w czasach koronawirusa? Ostatnio jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań. Od jakiegoś czasu sklepy zaczęły funkcjonować na nieco innych zasadach. Przestrzegając je minimalizujemy zagrożenie zarażenia się koronawirusem.

Najważniejsze jest zachowywanie bezpiecznej odległości od innych klientów (potencjalnie zarażonymi). Odległość ta wynosi minimalnie 1-1,5 metra. Istotne jest również robienie zakupów w jednorazowych rękawiczkach (co od 2 kwietnia jest już obowiązkiem). Od 1 kwietnia zostały wprowadzone kolejne zaostrzenia. Od tego dnia do każdego sklepu może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3. Jeżeli w sklepie są 3 kasy, to w jednym momencie na jego terenie może przebywać 9 osób. Dodatkowo, wybierając się na zakupy musimy pamiętać, że w godzinach 10-12 sklepy i punkty usługowe mogą obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach są dostępne dla wszystkich.

JAK BEZPIECZNIE ROBIĆ ZAKUPY?

  • Przed wyjściem na zakupy zrób listę zakupów. Dzięki temu oszczędzisz wiele czasu w sklepie, czyli czas kiedy można się zarazić.
  • Staraj się wybrać sklep przestrzegający podstawowe kroki zapobiegawcze w walce z wirusem. Warto postawić na taki, który oferuje klientom rękawiczki jednorazowe oraz płyn bądź żel antybakteryjny do dezynfekcji. Do sklepu najlepiej iść pieszo lub jechać własnym samochodem. Lepiej unikać miejsc, do których trzeba jechać transportem publicznym.
  • Unikaj dotykania różnych przedmiotów bez potrzeby. Klamki do drzwi można otworzyć np. łokciem.
  • Warto wziąć ze sobą do sklepu płócienną bądź plastikową torbę. Dzięki temu można uniknąć dotykania sklepowego koszyka lub wózka, który był w rękach wielu osób. Po powrocie do domu taką torbę można wyrzucić lub uprać.
  • Zachowuj bezpieczny odstęp od innych ludzi (również pracowników sklepu) – minimum 1-1,5 metra.
  • Zakupy rób w jednorazowych rękawiczkach, które po wyjściu ze sklepu można ściągnąć i wyrzucić do kosza. Zdejmując rękawiczki należy złapać za brzeg i wywinąć na drugą stronę. Tak samo postąpić z drugą. Zdjęte rękawiczki należy wyrzucić do kosza. O tym jak nosić i zdejmować jednorazowe rękawiczki przeczytasz tutaj.
  • Od razu po powrocie do domu dokładnie umyj ręce i zdezynfekuj przyniesione ze sobą przedmioty. O tym jak to zrobić przeczytasz tutaj.

PŁAĆ BEZDOTYKOWO

Jakie miejsce w sklepie jest najbardziej brudne? Są to ekrany kas samoobsługowych oraz klawiatury do wpisywania kodu PIN. W czasie epidemii najbezpieczniejszą formą płatności (musimy pamiętać, że monety i banknoty również są siedliskami wielu wirusów i bakterii) jest płatność zbliżeniowa. Do niedawna bez potrzeby wpisywania kodu PIN można było zapłacić do kwoty 50 złotych. Od jakiegoś czasu banki wyszły do nas z pomocą i kwota ta zwiększona jest do 100 złotych.

Pamiętajmy, że półki w sklepach są pełne i nie ma potrzeby robienia wielkich zapasów. Wystarczy wizyta w sklepie raz, bądź dwa razy w tygodniu, aby kupić najpotrzebniejsze produkty. Jeśli stosujemy się wytycznych, pobyt w sklepie nie jest dla nas zagrożeniem. 

Wpis nie posiada jeszcze komentarzy.

Skomentuj ten artykuł

Kategorie

Top 5 promocje

Top 5 nowości

Archiwum

Popularne teraz

Znane marki