Aktualności

Jak segregować dokumenty w domu lub w firmie?

segregacja dokumentów

Uporządkowane dokumenty odgrywają istotną rolę w naszym codziennym funkcjonowaniu. Niezależnie od miejsca, czy jest to zacisze domowe, czy praca segregacja dokumentów poprawia nasz komfort funkcjonowania. Długie godziny spędzane na poszukiwaniu konkretnego dokumentu sprzed kilku lat? Niepotrzebne nerwy stracone na przeszukiwaniu licznych segregatorów i teczek? Ten problem już nigdy nie będzie dotyczył nikogo, ponieważ wspólnie nauczymy się, jak w łatwy i szybki sposób możemy zapanować nad chaosem, który ciężą pracą, zbudowaliśmy na przestrzeni lat. Jak segregować dokumenty w biurze, a jak posegregować domowe dokumenty? Czy istnieje jakakolwiek znacząca różnica? Na te i znacznie więcej pytań, wspólnie odnajdziemy odpowiedzi. 

Jak segregować dokumenty w domu, a jak w firmie? - różnice 

Podstawowa różnica pomiędzy porządkowaniem dokumentów w domu, a w firmie tyczy się jedynie ilości. Mało kto posiada więcej dokumentów w domu, w stosunku do tych przechowywanych w pracy. W związku z tym odpowiedź na pytanie, jak segregować dokumenty domowe jest znacznie łatwiejsza, niż nam się wydaję. 

 • Segregacja dokumentów w domu: porządkowanie dokumentów w domu to czysta przyjemność! We własnym mieszkaniu możemy wykazać się w 100% własną inicjatywą oraz wdrożyć w życie indywidualne poczucie estetyki. Zacznijmy od ustalenia koncepcji tego, jak chcielibyśmy, aby wyglądało nasze małe domowe archiwum. 

 1. Na początku zaplanujmy koncepcje domowego archiwum, wybierzmy motyw przewodni lub główną kolorystykę.
   
 2. Następnie, sporządzamy listę artykułów biurowych, których będziemy potrzebować. Dobieramy segregatory, przekładki do segregatorów, czy teczki w zaplanowanej kolorystyce lub motywie. Nie możemy oczywiście zapomnieć o tak istotnych dodatkach, jak koszulki na dokumenty.
   
 3. Warto również przemyśleć sposoby segregowania dokumentów ze względu na ważność. W tym wypadku warto pomyśleć o oznaczaniu dokumentów, a szczególnie pomocne mogą okazać się kolory. Przykładowo, jeśli zdecydujemy się na wybór koszulek na dokumenty z kolorowym brzegiem (czerwonym lub zielonym) to w łatwy sposób możemy oddzielić od siebie istotne rzeczy (czerwony) od mniej ważnych (zielony). Dodatkowo pomocne, mogą okazać się kolorowe karteczki samoprzylepne, które umożliwiają nam własnoręczne oznaczanie dokumentów.
dokumenty na biurku
 • Jak uporządkować dokumenty w firmie?: duże ilości napływających dokumentów każdego dnia, często stają się coraz bardziej przytłaczające. Z wielu obowiązków prawnych wynika, że nie raz musimy przechowywać je nawet do kilkunastu lat w nienaruszonym stanie. Jak zapanować nad tak dużą ilości dokumentów, które z każdym dniem nabierają coraz większych rozmiarów. Te kilka podstawowych zasad, specjalnie przygotowanych dla Was, niewątpliwie ułatwią dla wielu osób odpowiedź na pytanie: jak segregować dokumenty? 

 1. Warto, abyśmy dokonali dokładnego rozeznania, jak dużą ilością wolnej przestrzeni dysponujemy w biurze.
   
 2. Następnie, sporządzamy listę niezbędnych, podstawowych artykułów biurowych, takich  jak segregatory biurowe, teczki, teczki zawieszkowe, czy koszulki na dokumenty. Warto również, pomyśleć o niezwykle użytecznych segregatorach bankowych o formacie A5. Zapoznajmy się dokładnie z ofertą sklepów internetowych i dokonajmy przemyślanych decyzji.
   
 3. Niezwykle przydatne w uporządkowaniu dokumentów w firmie, mogą okazać się różnego rodzaju pudła archiwizacyjne, za pomocą których, możemy przez długi okres przechowywać duże ilości segregatorów, dzięki temu sprytnemu zabiegowi zdecydowanie unikniemy widoku półek uginających się od segregatorów.
   
 4. Jak segregować dokumenty kadrowe? W segregowaniu dokumentów w biurze niezwykle przydatnym artykułem są teczki zawieszkowe z identyfikatorami. To rozwiązanie jest szczególnie doceniane, jeśli chodzi o porządkowanie akt pracowniczych.
   
 5. Jak uporządkować dokumenty, gdy segregatory zajmują zbyt dużo miejsca? Zapewne nie wiele osób słyszało o niezwykle pomocnym, a zarazem wyjątkowo małym i tanim artykule biurowym, jakim są wąsy i klipy archiwizacyjne. Często segregatory zajmują zbyt dużo miejsca, ze względu na swoją twardą oprawę. Za pomącą wąsów archiwizacyjnych jesteśmy w stanie jednym ruchem przenieść wszystkie dokumenty z segregatora i spiąć je ze sobą. Tak złączone dokumenty bez problemu możemy przechowywać w pudłach archiwizacyjnych.

Niezależnie od pytania, czy będzie ono brzmiało jak segregować dokumenty księgowe, domowe, a może jak segregować dokumenty w firmie? To naszym głównym założeniem zawsze będzie zachowanie porządku i zapewnienie sobie jak najwyższego komfortu pracy. Dlatego ważne jest zadbanie o nasze samopoczucie i komfort od samego początku prowadzenia działalności, ponieważ zapanowanie nad chaosem gromadzonej przez kilka lat dokumentacji będzie ogromnym wyzwaniem. 

Wpis nie posiada jeszcze komentarzy.

Skomentuj ten artykuł

Kategorie

Top 5 promocje

Top 5 nowości

Archiwum

Popularne teraz

Znane marki