Aktualności

Jak wydrukować zdjęcie na drukarce na papierze fotograficznym?

aparat analogowy / jak wydrukować zdjęcia na papierze foto?

Jak wydrukować zdjęcie? Jaki papier fotograficzny wybrać? To dwa najczęściej zadawanych pytań, poprzez osoby rozpoczynające swoją przygodę z wydrukiem fotograficznym. Zdjęcia są naszymi wspomnieniami, uwiecznieniem najważniejszych chwil w życiu. Dlatego, jeśli planujemy mieć do czego wrócić za kilkanaście lat, musimy zadbać o to już teraz. Drukowanie na papierze fotograficznym, nie jest skomplikowanym procesem, jednak należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, których obowiązkowo musimy przestrzegać, aby nasz wydruk był wyrazisty i trwały. Podpowiemy, na co zwrócić szczególną uwagę, planując swój pierwszy wydruk na papierze fotograficznym. Papier fotograficzny jak wybrać - wszystkie niezbędne informacje zebrane w jednym miejscu.  
 

Jak drukować na papierze fotograficznym - podstawowe zasady idealnego wydruku  

Drukowanie zdjęć na papierze fotograficznym jest prostsze, niż większości z nas się wydaje. Zanim przejdziemy do omówienia poszczególnych rodzajów papierów fotograficznych i ich zastosowania musimy zapoznać się z podstawowymi zasadami technicznymi dotyczącymi wydruku na papierze fotograficznym.

Druk na papierze fotograficznym - o tym warto pamiętać:

1. Sprawdźcie dokładnie kadrowanie i kontrast zdjęć w ustawieniach. Często fotografie po wydrukowaniu mogą nieznacznie się od siebie się różnić.  

2. Nie kompresujcie zdjęć (zmniejszanie rozmiaru pliku). Zapisujmy zawsze zdjęcia w najwyższej rozdzielczości, aby zachować jakość obrazu.  

3. Sprawdźcie, czy w ustawieniach zaznaczyliście opcje drukowania bez marginesu.  

4. Na jakim papierze drukować zdjęcia? Ten punkt potrzebujesz szczególnego rozwinięcia. Drukowanie zdjęć na normalnym papierze jest jak najbardziej możliwe, jednak rezultat, tak wykonanego wydruku nie jest zadowalający. Atrament marszczy papier, przez co obraz będzie rozmyty i szary. Jaki papier do zdjęć? Najczęściej wybieranymi oraz najbardziej popularnymi produktami z tej grupy produktów jest papier fotograficzny matowy i papier fotograficzny błyszczący. Istnieje jednak szereg innych rodzajów, które również cieszą się swoją popularnością.  

5. Sprawdźcie dokładnie ustawienia drukarki. Papier błyszczący, czy jedwabisty na  niewiele się zdadzą jeśli w ustawieniach urządzenia nie zaznaczymy, jakiego rodzaju papieru używamy. Pamiętajmy również o zachowaniu maksymalnej jakości wydruku.

6. Jak włożyć papier fotograficzny do drukarki? Na wstępie usuńcie pokrywę podajnika papieru fotograficznego. Następnie przesuńcie prowadnicę szerokości papieru na zewnątrz. Kolejno połóżcie papier fotograficzny krótszą krawędzią do przodu oraz stroną przeznaczoną do wydruku od dołu. Dostosujcie szerokość prowadnicy w zależności od formatu papieru do zdjęć.

wydruk zdjęć na papierze fotograficznym / zdjęcia robione telefonem


Jaki papier fotograficzny do drukarki atramentowej? / jaki papier fotograficzny do drukarki laserowej?

Papier fotograficzny, jaki wybrać? To pytanie zadaje wiele osób, które są na etapie wyboru pierwszego papieru foto. Główną cechą odróżniającą od siebie poszczególne papiery fotograficzne jest typ drukarki, do której konkretny papier został przystosowany. Podstawowe rodzaje papieru fotograficznego wykorzystywane są w drukarkach atramentowych. Papier fotograficzny przystosowany do tego typu wydruku, nie rozmazuje się, jest wyrazisty, ale przede wszystkim idealnie oddaje rzeczywiste kolory. Z kolei drukarki laserowe są zdecydowanie rzadziej praktykowane, nawet przez samych fotografów. W związku z tym oferta papierów fotograficznych do drukarek laserowych jest  mniej zróżnicowana. Jakość wydruku uzyskanego poprzez tego typu sprzęt, nie jest najwyższej jakości, ponieważ nie jesteśmy w stanie ustawić stosownego kontrastu i odwzorowania kolorów.  

Jak drukować zdjęcia na papierze fotograficznym? Podstawową zasadą jest dobór odpowiedniego papieru. Producenci zawsze, jako jeden z pierwszych parametrów wymieniają typ drukarki, do której stworzony został konkretny rodzaj papieru fotograficznego. Pamiętajmy o dokładnym sprawdzeniu tego parametru, abyśmy uniknęli nietrafnego zakupu.  
 

Papier błyszczący czy matowy? - różnica w wydruku  

Papier matowy czy błyszczący? To pytanie zadawane jest przez wiele osób. Dla nielicznych aspekt ten nie będzie istotny. W rzeczywistości, w wielu kwestiach jest on niezwykle istotny. Nie bez powodu mamy wybór: papier do zdjęć matowy czy błyszczący? Warto zauważyć, że papier matowy jest w 80% częściej wykorzystywany niż błyszczący. Większość banerów wielkoformatowych drukowana jest na papierze matowym, ponieważ mat nie odbija światła, dzięki czemu obraz jest bardziej czytelny niezależnie od warunków pogodowych panujących na zewnątrz. Jaki papier do drukowania zdjęć? Matowe banery i plakaty - w powszechnej opinii są praktyczniejsze. Nie możemy jednak całkowicie skreślać papieru błyszczącego, podanie jak swój poprzednik - papier matowy, ma on również sporą grupę zwolenników. Tego rodzaju papier fotograficzny jest zdecydowanie bardziej elegancki oraz cechuje się on szczególnym nasyceniem barw. O czym warto pamiętać w trakcie podejmowania decyzji: papier fotograficzny matowy czy błyszczący? Papier błyszczący jest idealnym wyborem do małoformatowych wydruków, głównie na potrzeby albumów rodzinnych. Z kolei wydruk matowy to idealne rozwiązanie dla druku marketingowego, niezależnie od formatu reklamy. Zarówno małe ulotki, jak i duże banery będą bardziej czytelne, jeśli zostaną wydrukowane na matowym papierze.  

aparat fotograficzny / papier fotograficzny jaki?

Papier kredowy czy fotograficzny - o tym warto wiedzieć  

Papier fotograficzny - właściwości:  

Papier fotograficzny uznawany jest za profesjonalny produkt przystosowany do wydruków specjalistycznych. Jest on zdecydowanie wyraźniej grubszy niż papier kredowy, co świadczy również o jego trwałości na zewnętrze czynniki mechaniczne. Papier fotograficzny bez najmniejszych problemów jest w stanie odzwierciedlić rzeczywisty obraz i jego kolory. Na papierze fotograficznym nie ukryjemy żadnego niedociągnięcia, a wszelkie ewentualne wady w wydruku będą łatwiejsze do dostrzeżenia niż na papierze kredowym.
 

Papier kredowy - właściwości:  

Papier kredowy jest raczej elastyczny i miękki. Cechą odróżniającą papier kredowy od fotograficznego, zdecydowanie jest obniżona wsiąkliwość, przez co papier kredowy wymaga specjalnej metody druku, która będzie w stanie zapewnić intensywne barwy, wyrazisty obraz oraz trwałość. Zwykły druk atramentowy nie jest w stanie poradzić ze śliską powierzchnią papieru kredowego i po prostu ulegał rozmyciu. Papier kredowy ze względu na szczególną budowę, swoje zastosowanie znajduje w różnych dziedzinach poligrafii. Dodatkowo walory papieru kredowego, doceniane są przy wydruku ulotek, wizytówek, katalogów, czy materiałów promocyjnych. Warto również dodać, że praktycznie każda foto książka drukowana jest na papierze kredowym.  

Papier kredowy czy fotograficzny? Nie jesteśmy w stanie jednogłośnie odpowiedzieć na to pytanie. Wybór zdecydowanie powinien być uwarunkowany zastosowaniem papieru do konkretnego rodzaju wydruku.  


Jak drukować na papierze fotograficznym - najczęściej zadawane pytania

Z uwagi na to, że wiele osób zmaga się z doborem odpowiedniej ryzy papieru fotograficznego w zależności od marki urządzenia drukującego, postanowiliśmy przedstawić nasze indywidualne typy, które doskonale sprawdzą się do konkretnych  modeli drukarek.  

1. Jaki papier fotograficzny do drukarki atramentowej Epson?  

2. Jaki papier fotograficzny do drukarki atramentowej HP?  

3. Jaki papier fotograficzny do drukarki atramentowej Brother?  

4. Jaki papier fotograficzny do drukarek atramentowych Canon?  


Podobne artykuły:

  1.  Rodzaje papieru fotograficznego 

Wpis nie posiada jeszcze komentarzy.

Skomentuj ten artykuł

Kategorie

Top 5 promocje

Top 5 nowości

Archiwum

Popularne teraz

Znane marki