Aktualności

Jak zaadresować list do Anglii?

Jak zaadresować list do Anglii?

Jak zaadresować list do Anglii? 

Zapewne nie jedna z obecnych tu osób będzie miała okazje adresować listy zagranicę. Jest to szczególnie popularna forma korespondencji, jeśli chodzi o listy prywatne, wysyłane najczęściej z okazji świąt lub innych ważnych uroczystości. Również wiele małych firm, jak i dużych światowych korporacji często wykorzystuję tę drogę komunikacji. Do jednych z naszych najbliższych zagranicznych sąsiadów, gdzie często wysyłane są listy z polski, niewątpliwie należy Anglia. Jak zaadresować list do Anglii z Polski? Być może dla wielu z Was wydaje się to zbyt skomplikowane, jednak zaufajcie nam, że nie ma w tym procesie nic trudnego. Jak zaadresować kopertę do Anglii? - wspólnymi siłami zaadresujemy list tak, jak należy! 

Jak adresować kopertę do Anglii - wszystko, o czym należy pamiętać

Adresowanie listów zagranicznych wcale nie jest aż tak złożonym procesem. Jeśli bez większych problemów radzimy z wysyłką listów na terenie naszego kraju, to odpowiedź na pytanie: „jak adresować listy do Anglii” również nie powinno stanowić dla nas większego problemu. Pierwszą najważniejszą kwestią, o której należy pamiętać, jest pozyskanie prawidłowych i rzetelnych danych adresata, jest to bowiem jedna z podstaw,  która umożliwi nam prawidłowe nadanie listu lub paczki. 

Jak adresować list do Anglii - zacznijmy od początku: 

Miejsce danych adresowych i kolejność

Adres piszemy na środku koperty, a nie – jak w Polsce – w prawym dolnym rogu. Środek adresu powinien znajdować się na przecięciu przekątnych koperty. Kolejność pozycji adresowych jest następująca

Jak napisać adres angielski na kopercie?

 • nazwisko adresata, ewentualnie firma do której piszemy ew. pośrednictwo
 • nazwa domu (jeśli taka jest)
 • numer lokalu i ulica (koniecznie w tej kolejności)
 • miasto
 • hrabstwo
 • kod pocztowy
 • kraj

Zanim wpiszesz nazwisko, należy poprzedzić je zwrotem grzecznościowym. Do wyboru mamy

 • Mr – do mężczyzny
 • Miss – do panny
 • Mrs – do kobiety zamężnej
 • Ms – do kobiety, forma uniwersalna, bez wnikania w status cywilny
 • Sir – powoli wychodzi z użycia, ale pisząc do osoby starszej lub o konserwatywnych poglądach warto zachować tę formę.
 • Esq. (Esquire) – odpowiednik naszego Szanowny – wyszło prawie zupełnie z użycia.
Jak zaadresować list do Anglii?

Jak napisać adres do Anglii? - dodatkowe informacje, o których należy pamiętać

Jeśli list piszemy do osoby, która zostawiła nam adres kontaktowy, a nie mieszka pod wskazanym adresem, należy zaznaczyć to skrótem c/o – care of, np.

Ilona Kowalska
c/o Somerset County Council
Hannover House…

i niżej podać adres.

Jak napisać list do Anglii? Oprócz prawidłowego uzupełniania danych i dopisaniu nazwy państwa, do którego wysyłamy list, należy pamiętać również o zakupieniu prawidłowego znaczka. Jeśli wysyłamy list do Anglii w placówce pocztowej, to absolutnie nie mamy się o co martwić, ponieważ pracownicy poczty będą doskonale wiedzieli, który znaczek powinniśmy zakupić. Znaczki pocztowe do Anglii są dostępne do zakupienia również drogą elektroniczną. Warto mieć na uwadze ten fakt, ponieważ jeśli dane państwo, jest popularnym kierunkiem do wysyłki listów to możliwe, że może dla nas zabraknąć znaczków w punkcie stacjonarnym, mimo wszystko pracownicy Poczty Polskiej dokładają wszelkich starań, aby znaczki pocztowe były na bieżąco uzupełniane.

Jak zaadresować list do Anglii polecony?

Co trzeba napisać na kopercie poleconej, aby prawidłowo trafiła do nadawcy w Anglii? Odpowiedź jest wyjątkowo prosta, ponieważ adresowanie listu poleconego nie różni się praktycznie niczym od wysyłki tradycyjnego listu. Wszystkie dane na kopercie uzupełniamy w dokładnie ten sam sposób. Dodatkową rzeczą, którą musimy wykonać, jest wypisanie druku potwierdzającego nadanie. 


Sprawdź podobne artykuły:

 1.  Jak zaadresować list do Włoch? 
 2. Jak zaadresować list na Ukrainę?
 3. Jak zaadresować list do Stanów Zjednoczonych? 
 4. Jak zaadresować list do Austrii?
 5. Jak zaadresować list do Szwecji?
 6. Jak zaadresować list do Francji?
 7. Jak zaadresować list do Holandii?
 8. Jak zaadresować list do Niemiec?

Wpis nie posiada jeszcze komentarzy.

Skomentuj ten artykuł

Kategorie

Top 5 promocje

Top 5 nowości

Archiwum

Popularne teraz

Znane marki