Aktualności

Jak zaadresować list do księdza?

Jak zaadresować list do księdza?

Jak zaadresować list do księdza? 

Pytanie to pojawia się na wielu forach internetowych, jako problematyczne i kłopotliwe. Nieczęsto mamy okazję adresować list do księdza, częściej nasza korespondencja odbywa się na drodze komunikacji bezpośredniej. Wbrew pozorom prawidłowe zaadresowanie listu do księdza, nie jest aż tak proste, jak się nam wydaje. Istnieje bowiem kilka najczęstszych błędów, których z całą pewnością należy unikać. Jak zaadresować list do księdza? - wszystko, co należy wiedzieć o prawidłowym adresowaniu listu do księdza. 
 

Jak zaadresować kopertę do księdza - podstawowe informacje

Pierwszym najczęściej popełnianym błędem, z całą pewnością jest zastosowanie nieprawidłowego zwrotu grzecznościowego poprzedzającego imię. Będzie on zupełnie inny niż w przypadku osoby świeckiej. Jeśli ksiądz nie posiada żadnego wyższego tytułu jak kardynał, czy biskup to najtrafniejszym zwrotem grzecznościowym, będzie zastosowanie przymiotnika: Przewielebny. Niżej umieszczamy skrót „Ks.” od słowa ksiądz oraz inny tytuł naukowy (jeśli takowy ksiądz posiada). Jeśli przykładowo ksiądz jest wykładowcą kierunku na uczelni wyższej, warto, abyśmy również podczas adresowania koperty zamieścili taką informację. W ostatniej kolejności, poniżej umieszczamy pełny adres korespondencji.
 

Jak zaadresować kopertę do księdza - wzór korespondencji z wykładowcą uczeni:

Przewielebny, 
Ks. dr Michał Kowalski
Wydział Teologii UWM 
Ul. Kwiatowa 24
01-319 Warszawa
 

Jak zaadresować kopertę do księdza proboszcza? - wzór:

Wielebny Ksiądz Proboszcz 
Michał Kowalski 
Parafia Św. Jana Chrzciciela
Ul. Kwiatowa 24
01-319 Warszawa
 

Kolejnym często zadawanym pytaniem jest, to dotyczące tematu: jak podpisać kopertę dla księdza? Jeśli jesteś nadawcą listu do księdza, nie ma w tym absolutnie nic, co mogłoby sprawić Ci jakąkolwiek trudność. 
 

Swoje dane tradycyjnie umieszczamy w lewym górnym rogu w następującej kolejności: 

Piotr Kołodziej 
Ul. Miłosna 2
01-310 Warszawa

Koperta do księdza zaadresowana w powyżej przedstawiony sposób bez najmniejszych trudności trafi do wybranej przez nas uczelni wyższej lub parafii. Podsumowując, adresowanie koperty do księdza nie różni się niczym od wysyłki tradycyjnego listu. Jedyne, o czym musimy pamiętać to zastosowanie odpowiedniego zwrotu grzecznościowego, który będzie adekwatny do funkcji pełnionej przez duchownego.


Sprawdź inne podobne artykuły:

  1. Jak podpisać kopertę na chrzest?
  2. Jak podpisać kopertę dla młodej pary?
  3. Co napisać na kopercie na urodziny?
  4. Jak zaadresować list do firmy?
  5. Co napisać na kopercie komunijnej?
  6. Jak zaadresować PIT?
  7. Jak zaadresować list do sądu?

Wpis nie posiada jeszcze komentarzy.

Skomentuj ten artykuł

Kategorie

Top 5 promocje

Top 5 nowości

Archiwum

Popularne teraz

Znane marki