Aktualności

Jaką drukarkę kupić?

Nie wiecie jaką drukarkę wybrać? W tym poście przedstawimy Wam wskazówki, które pomogą w doborze odpowiedniego sprzętu. Podpowiemy, którą drukarkę zakupić do domu, a którą do biura. Kiedy zainwestować w drukarkę atramentową, a kiedy lepiej sprawdzi się drukarka laserowa? Powiemy również czy warto wybrać urządzenie wielofunkcyjne i na co zwrócić uwagę, aby utrzymać koszty eksploatacji na jak najniższym poziomie.

DRUKARKA ATRAMENTOWA, LASEROWA CZY MOŻE ŻELOWA?

Pierwsza decyzja przy zakupie dotyczy wyboru sposobu druku. Co wybrać? Mówi się, że drukarki laserowe są lepsze podczas drukowania dokumentów tekstowych, natomiast atramentowe idealnie sprawują się jeżeli chodzi o drukowanie grafik. Kolejną opcją jest technologia żelowa, w której zamiast tuszu stosowany jest specjalny do tego żel. Zaletą tego rozwiązania jest oszczędność oraz brak uszkodzonych wydruków. Żel nie wtapia się tak mocno w papier i łatwiej wysycha. Niestety ilość dostępnych drukarek tego typu jest na obecną chwilę dość mała. Należy również pamiętać, że zakup takiej drukarki wiąże się z wyższym kosztem.

MONOCHROMATYCZNA CZY KOLOROWA?

Wiąże się to z technologią druku. Wybór drukarki laserowej bardzo często wiąże się z zakupem drukarki monochromatycznej. Drukarka laserowa kolorowa jest o wiele droższa. Jaka drukarka będzie lepsza? Odpowiedź na pytanie jest indywidualna oraz zależy od przeznaczenia sprzętu.

JAKA DRUKARKA DO UŻYTKU DOMOWEGO?

Do użytku domowego, kiedy drukuje się rzadko oraz niewielkie liczby stron, najlepszym rozwiązaniem będzie drukarka atramentowa. Natomiast, jeżeli użytkowanie drukarki miałoby być częste oraz w dużych ilościach, lepiej sprawdzi się drukarka laserowa, umożliwiająca zarówno błyskawiczne wydruki jak i niższy koszt użytkowania. Do domu najlepiej wybrać drukarkę atramentową, ponieważ da ona możliwość wydruku zarówno czystego tekstu, kolorowych dokumentów oraz sporadycznie grafik i zdjęć.

JAKA DRUKARKA DO BIURA?

Jak wiadomo w biurze najważniejsze są wydajność oraz koszty użytkowania. Zdecydowaną większość drukowanych dokumentów stanowią drukowane masowo czarno-białe elementy. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się urządzenie laserowe. Jest również możliwość posiadania uniwersalnego urządzenia czyli kolorowej drukarki laserowej. Warto przemyśleć jej zakup.

DRUKARKA WIELOFUNKCYJNA – CZY TO DOBRY POMYSŁ?

  • Urządzenia 3 w 1 to urządzenia wielofunkcyjne, które w jednej obudowie posiadają również skaner oraz kopiarkę.
  • Istnieją również urządzenia 4 w 1 , które dodatkowo zostały zaopatrzone w fax. Dzięki niemu, posiadają wszystko co jest potrzebne w biurze.
  • Drukarki te umożliwią również drukowanie dwustronne co jest bardzo przydatne i oszczędne (zarówno czasu jak i papieru).

SZYBKOŚĆ DRUKU – JAK WYBRAĆ?

Jeśli macie zamiar korzystać z drukarki bardzo często, przyda się szybka drukarka – najlepiej sprawdzi się laserowa.

Szybkość druku podawana jest w liczbie stron na minutę. Należy jednak pamiętać aby szybkość nie wpływała na jakość druku.

  •  Od 4 do 10 stron na minutę – to urządzenia dobrze sprawdzi się w użytku domowym, kiedy drukuje się nie za często oraz zależy nam na jakości.
  •  Od 10 do 40 stron na minutę – to urządzenie dobrze sprawdzi się w nie za dużej firmie, jest wydajne oraz pozwala oszczędzić czas, który poświęcamy na wydruk.
  •  Powyżej 40 stron na minutę – to urządzenie najlepiej sprawdzi się w dużej firmie, z liczną grupą pracowników, gdzie drukowane są bardzo duże ilości dokumentów - należy wtedy wybrać jak najbardziej wydajne urządzenie.

DRUKOWANIE BEZPRZEWODOWE – JAK TO DZIAŁA?

Drukowanie bezprzewodowe jest bardzo dużym ułatwieniem podczas pracy biurowej. Należy ustawić połączenie z routerem Wi-Fi, aby z urządzenia drukującego miały możliwość korzystania wszystkie osoby mające dostęp do sieci. Urządzenie bezprzewodowe dobrze sprawdza się w małych pomieszczeniach, ponieważ ułatwia zagospodarowanie przestrzeni - nie trzeba ustawiać go przy komputerze, a można wybrać na to dowolne miejsce. Dodatkowym atutem urządzenia bezprzewodowego jest możliwość skonfigurowania go z telefonem, który jest coraz częściej używany w pracy.

KOSZTY UŻYTKOWANIA DRUKARKI

Na koszt użytkowania drukarki składają się cena drukarki oraz tuszy lub tonera. Jak możecie przeczytać w naszym poście na temat wyboru tonera, należy pamiętać, że zdarzają się sytuację, iż wprawdzie drukarka droga nie była, ale tonery do niej są bardzo kosztowne. Należy to wziąć pod uwagę oraz koniecznie sprawdzić koszty użytkowania przed zakupem urządzenia. Trzeba również zastanowić się nad zakupem droższej drukarki, ponieważ bardzo często jest tak, że wyższa cena zwróci się w trakcie użytkowania.

W przypadku drukarki atramentowej najmniejszy koszt wydruku to 10 groszy za stronę, natomiast drukarka laserowa wymaga od 1 do 10 groszy za czarno-biały dokument.

NORMATYWNE OBCIĄŻENIE DRUKARKI

Parametr ten oznacza liczbę wydruków w ciągu miesiąca. Drukarki wysokiej klasy są w stanie wydrukować kilkadziesiąt tysięcy stron miesięcznie bez zużycia urządzenia, Jest to dość istotne w dużych firmach, gdzie drukuje się bardzo duże partie dokumentów.

DODATKOWE FUNKCJE W DRUKARCE

Drukarki mają również dodatkowe funkcje, które bardzo ułatwiają ich użytkowanie.

  •  Dotykowy panel sterowania – posiada bardzo czytelne ikony ułatwiające korzystanie z drukarki osobom, które nie posiadają profesjonalnej wiedzy technicznej.
  • Port USB lub czytnik kart pamięci – umożliwiają drukowanie zdjęć prosto z aparatu  lub pamięci USB. Ułatwia i przyspiesza to pracę.

Jak widać, przy wyborze drukarki trzeba podjąć wiele decyzji, które mogą bardzo ułatwić pracę w biurze. Wszystko zależy od tego, czy jest wybierana drukarka do domu czy do pracy. Należy wziąć pod uwagę koszty eksploatacji oraz szybkość drukowania. Pomyślcie również nad zakupem drukarki wielofunkcyjnej.

Wpis nie posiada jeszcze komentarzy.

Skomentuj ten artykuł

Kategorie

Top 5 promocje

Top 5 nowości

Archiwum

Popularne teraz

Znane marki