Aktualności

Jaki rozmiar ma kartka A4? Wymiary formatu A4 w centymetrach (cm) i pikselach (px)

kartki papieru

Rozmiar A4 to aktualnie najczęściej wykorzystywany format papieru. Swoje zastosowanie znajduje w wielu środowiskach pracy, zarówno w większych firmach, jak i mniejszych. Rozmiary A4 krótko mówiąc, są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie wydruk stanowi podstawę funkcjonowania danego miejsca. Rozmiar kartki A4 jest uniwersalny i bardzo praktyczny. Z uwagi na to, że wymiary formatu A4 zostały spopularyzowane, jako najpopularniejszy rozmiar dokumentów na całym świecie, toteż artykuły archiwizacyjne o formacie A4, takie jak: segregator, koszulka na dokumentyczy pudło archiwizacyjne, są najchętniej wybierane właśnie w tym formacie. Jaki rozmiar ma kartka papieru A4? Ryza papieru ilość kartek? Ile waży 1 ryza papieru A4? Na te i więcej pytań związanych z tematem - A4 rozmiary oraz gramatura, postaramy się znaleźć wszystkie odpowiedzi. 

Rozmiar A4 wymiary 

Standardowy wymiar formatu A4 jest najczęściej używanym na całym świecie. Wielkość A4 nie jest uznawana jedynie w Ameryce Północnej za standardową, a określana jest mianem lokalnej. Warto więc poznać, jaki rozmiar ma papier A4 w zależności od rodzaju miary. Informacje te mogą być niezwykle przydatne, w trakcie wykonywania pracy w środowisku biurowym. 

Rozmiar A4 w cm: 

Rozmiar strony A4, ze względu no powierzchnię kartki, wynosi 0,062 metra kwadratowego, czyli 62 cm2. 

A4 rozmiar papieru: 

 • 210 x 297 mm 

Rozmiar A4 w centymetrach: 

 • 21 x 29,7 cm

Z kolei rozmiar A4 w pikselach, jest niezwykle istotną informacją w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych przez grafików komputerowych, których projekty w głównej mierze opierają się na znajomości wszystkich poszczególnych wymiarów stron. 

Rozmiary A4 w pikselach: 

 •  2480px x 3508px 

Papier A4 wymiar wyrażony w punktach: 

 • 359,3pt x 841,9pt


Rozmiary strony A4 - rozmiar formatu A4 w stosunku do innych formatów 

Rozmiar formatu A4  w stosunku do A0 - czyli największego z formatów, określonym  standardem ISO  216 wynosi 16 do 1. Oznacza to, że jeden format A0 składa się aż z 16 formatów o rozmiarze A4. Jeśli chodzi o pozostałe rodzaje papieru, inne niż rozmiar formatu A4 bardzo łatwo jesteśmy w stanie je wymierzyć. Rozmiar kartki A4 jest równy połowie kartki o formacie A3 ( 297 x 420 ). Z kolei kartka o rozmiarze A5 ( 148 x 210 ) to nic innego jak format A4 na pół. 

Jaki to rozmiar A4? Za pomocą obrazka możemy przedstawić to w następujący sposób: 

wymiary kartek

Ile kartek ma ryza papieru A4? Gramatura, waga i ilość sztuk kartek w ryzie

Znając już odpowiedź na pytanie, jaki rozmiar ma kartka A4 w pikselach oraz jaki rozmiar charakteryzuje kartę A4 w cm,  jesteśmy w stanie bliżej przeanalizować temat, wpływu na jakość papieru ze względu na jego gramaturę i wagę. 

Wbrew pozorom wielu internautów w dalszym ciągu zdaję następujące pytania:

Ile to ryza papieru? Co to jest ryza papieru? 

Ryza papieru ile sztuk? - jedna ryza papieru w zależności od producenta ma:

 • 125 kartek 
 • 150 kartek 
 • 250 kartek 
 • 500 kartek 

Do dwóch najczęściej wybieranych produktów należą ryza papieru 250 kartek oraz ryza papieru 500 kartek. 

Kolejnym ważnym parametrem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest papier A4 gramatura. Papier A4 grubość - ten parametr w wysokim stopniu będzie wpływał na jakość kartki papieru. Podana wyżej wartość jest uśredniona dla kartki o gramaturze około 100g/m2. 

Papier biurowy gramatura -  podstawowy podział ze względu na grubość kartki: 

 • papier ksero A4 40g
 • papier do drukarki A4 50g
 • papier do drukarki A4 60g
 • papier ksero A4 70g 
 • papier do drukarki A4 80g
 • papier do drukarki A4 90g
 • papier ksero A4 100g
 • papier ksero A4 160g
 • papier ksero A4 180g
 • papier ksero A4 200g
 • papier ksero A4 250g
 • papier ksero A4 300g

Ciekawostka: 

Składając kartkę papieru A4 na pół przy założeniu, że kartka o rozm A4  ma grubość 0,099 mm, oraz pomińmy całkowicie istotną kwestię, że nie damy rady złożyć jej więcej niż 6-8 razy. Ciekawą obserwacją będzie to, że gdybyśmy fizycznie byli w stanie wykonać złożenie 30 razy, to papier ksero A4 osiągnąłby grubość około 100 kilometrów. 


Ryza papieru waga - jak obliczyć? 

Jeśli chcemy określić wagę jednej ryzy papieru, już na wstępie musimy odpowiedzieć na pytanie „ryza papieru A4 ile kartek?”. Ilość kartek w jednej ryzie papieru wpłynie na wagę całego arkusza papieru. 

Najpopularniejszą i najchętniej kupowana grubością kartki papieru jest kartka A4 o gramaturze 80g. Ile waży ryza papieru 80g? Ryza papieru waga - jak to przeliczyć? Wiedząc, że pojedyncza kartka o formacie A0 ma powierzchnię wynoszącą metr kwadratowy to przydatną informacją w odnalezieniu odpowiedzi na pytanie: papier do drukarki jaka gramatura? Będzie wiedza o tym, że kartka A4 jest aż 16 razy mniejsza od A0. W związku z tym wystarczy, że podzielimy gramaturę przez 16 i otrzymamy wagę pojedynczej kartki uniwersalnej o gramaturze 80 g/m2. Łatwo więc obliczyć, że waga kartki będzie wynosiła jedynie 5 gram. Jeżeli mamy grubszy papier np. o gramaturze 150 g/m2 to po podzieleniu tej wartości przez 16 wychodzi nam, że taki arkusz waży 9.375 grama.


Papier do drukarki rodzaje - czym warto kierować się w trakcie wyboru? 

Obecnie na rynku znamy wiele rodzajów papieru A4, które uwarunkowane są ze względu na rodzaj druku, do którego zostały przystosowane. Głównym podziałem, który odróżnia od siebie poszczególne kartki papieru A4, jest przede wszystkim kolor i wcześniej wspomniana gramatura. 

Papier ksero A4 - kolory: 

 • papier ksero A4 uniwersalny biały 
 • papier ksero A4 kolorowy 
 • papier ksero A4 ekologiczny biało - szary 

Papier do drukarki A4 - rodzaje drukarek: 

 • papier do drukarki Oki (igłowa drukarka) 
 • papier do drukarki laserowej kolorowej
 • papier do drukarki atramentowej 


Ryza papieru A4 do drukarki - ciekawe informacje 

Zapewne nie wielu z Was słyszało, że aby zachować wysoką jakoś wydruku. należy przestrzegać podstawowych zasad aklimatyzacji papieru. 
 

Czym jest aklimatyzacja? 

Różnica temperatur składowania papieru może mieć negatywny wpływ na jakość wydruków. Aby papier A4 zachował się prawidłowo podczas drukowania, to najpierw powinien jak najdłużej znajdować się w pomieszczeniu o optymalnej temperaturze przez określony czas. 

 

Minimalny czas aklimatyzacji papieru w celu zachowania wysokiej jakości wydruku: 

ILOŚĆ PAPIERU

RÓŻNICA TEMPERATUR

5˚C

10˚C

15˚C

20˚C

1 karton

4h

12h

17h

35h

5 kartonów

7h

17h

25h

50h

 

Wpis nie posiada jeszcze komentarzy.

Skomentuj ten artykuł

Kategorie

Top 5 promocje

Top 5 nowości

Archiwum

Popularne teraz

Znane marki