Aktualności

Jakie są rodzaje ołówków i do czego służą? Poznaj typy twardości i zastosowanie

Jakie są rodzaje ołówków i do czego służą? Poznaj typu twardości i zastosowanie

Jakie są rodzaje ołówków i do czego służą? Poznaj typy, twardości i zastosowanie

Jaki ołówek do czego? - przed tym pytaniem stanie każda osoba, która planuje zakup artykułu piśmienniczego, jakim jest ołówek. Warto wiedzieć, że poszczególne typy ołówków zdecydowanie się między sobą różnią, co ma ogromne przełożenie na ich zastosowanie. Dlatego, zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu ołówka warto, abyśmy dokładnie zapoznali się z konkretnymi parametrami produktu, co ułatwi nam dokonanie udanego zakupu. Ołówek rodzaje - wszystko, co warto wiedzieć, zapraszamy! 
 

Jakie ołówki do czego? 

W podstawowym podziale ołówki dzielą się na twarde „H” i miękkie „B”. Jednak ten podział jest dużo bardziej rozbudowany, niż mogłoby się nam wydawać. W pierwszej kolejności powinniśmy odpowiedzieć na najważniejsze pytanie, dotyczące tego, jakie będzie główne zastosowanie ołówka. Ołówki twarde H, będą doskonałym wyborem, jeśli chodzi o pisanie, szkicowanie, czy pismo techniczne. Kreska uzyskana za pomocą ołówka twardego będzie, zdecydowanie jaśniejsza, niż ta uzyskana przy użyciu ołówka miękkiego. Z kolei, jeśli chodzi o ołówki miękkie, uzyskany efekt będzie zupełnie odwrotny. Mianowicie ołówek typu B pozwoli nam na uzyskanie ciemnej, niemalże czarnej kreski. 
 

Rodzaje twardości ołówków 

Tak jak wspomnieliśmy na wstępie, podział na ołówki H i B jest mocno uproszczony. W dokładniejszym podziale do liter zostały przypisane konkretne cyfry, które mają za zadanie informować nas o tym, jak bardzo twardy lub miękki, jest wybrany przez nas ołówek.  

 

  • Ołówki H 

Literą „H” oznacza się ołówki twarde, gdzie „H” jest skrótem od angielskiego słowa „hard”, czyli twardość.

Wyróżniamy 9 twardości ołówka H: H, 2H, 3H, 4H, 5H, 6H, 7H, 8H, 9H. Najtwardszy jest ołówek oznaczony symbolem 9H,  a najbardziej miękki H.
 

  • Ołówki B

Literą „B” oznacza się ołówki miękkie, gdzie „B” jest skrótem od angielskiego słowa "black", czyli czarny.

Wyróżniamy: B, 2B, 3B, 4B, 5B, 6B, 7B, 8B, 9B.

Najbardziej miękki jest ołówek oznaczony symbolem 9B, a najtwardszy z miękkich B. 

 

  • Ołówki HB i „F”

Literami „HB” i „F”oznacza się ołówki o pośredniej twardości. To najbardziej popularne ołówki o uniwersalnym zastosowaniu. Artykuł piśmienniczy tego typu jest używany do sporządzania notatek na co dzień. Kreska uzyskana przy pomocy ołówków HB i F nie jest ani za jasna, ani za ciemna, dzięki czemu notatki są łatwe do odczytania. 

 

Jakie są rodzaje ołówków? 

Wiemy już, jakie konkretnie twardości ołówka wyróżniamy, co będzie informacją niezwykle istotną podczas wyboru konkretnego modelu ołówka. Inną kluczową kwestią, która z całą pewnością ułatwi każdemu dokonanie udanego zakupu, jest poznanie konkretnych rodzajów ołówków ze względu na budowę.

 

Ołówki wszystkie rodzaje:

RODZAJ OŁÓWKA

ZASTOSOWANIE

Ołówek automatyczny

Ołówki automatyczne są doskonałym wyborem, jeśli chodzi o sporządzanie codziennych notatek. Ołówki tego typu budową są zbliżone do długopisu, dzięki czemu pisanie za ich pomocą jest niezwykle komfortowe. Warto, abyśmy sprawdzili, czy wybrany przez nas ołówek został wyposażony w ergonomiczny uchwyt co, dodatkowo wspomoże nasze dłonie w codziennej pracy z artykułem piśmienniczym. Inną zaletą ołówka do pisania jest łatwość uzupełniania wkładów grafitowych - produkt nie wymaga temperowania, wystarczy, że uzupełnimy grafit poprzez kliknięcie.

Ołówek drewniany

Ołówki wykonane z drewna są pierwotną formą ołówka, która przez wiele lat była ulepszana o inne, aktualnie doskonale nam znane warianty. Mimo wszystko to właśnie ten model w dalszym ciągu cieszy się największym zainteresowaniem wśród klientów. Ołówki tego typu występują w wielu wariantach, jeśli chodzi o twardość grafitu przez co, często są opisywane jako ołówek do szkicowania.

Ołówek kopiowy

Ten rodzaj produktu z całą pewnością cieszy się mniejszą popularnością niż wyżej wymienione ołówki. Jego zastosowanie, jest również zupełnie inne niż ołówków grafitowych. Artykuł piśmienniczy tego typu nie ulega wytarciu przy użyciu gumki do ścierania, dzięki czemu cechuje go większa trwałość. W przeszłości ołówek kopiowy był często używany naprzemiennie z długopisem - przykładowo za pomocą ołówka składano ważne podpisy.

Ołówek profesjonalny

Ołówki do szkicowania i ołówki do rysowania - są to artykuły piśmiennicze, które zostały zaprojektowane z myślą zarówno o profesjonalistach, jak i amatorach, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę ze sztuką szkicu. Ołówki tego typu cechują się dużym wyborem, jeśli chodzi o twardości grafitu, jak i rodzaje i motywy obudowy.


 

Wpis nie posiada jeszcze komentarzy.

Skomentuj ten artykuł

Kategorie

Top 5 promocje

Top 5 nowości

Archiwum

Popularne teraz

Znane marki