Aktualności

Kartoteka magazynowa - jak wypełnić?

półki magazynowe

Zarządzanie informacjami i prawidłowym przebiegiem pracy magazynu wpływa na jakość pracy i obsługę klienta. System ten jest niezwykle złożony, zaczynając od kwestii logistycznych i spedycji, a kończąc na zarządzaniu dystrybucją hurtową. Kartoteka magazynowa i dokładne prowadzenie archiwum najważniejszych dokumentów odgrywają niezwykle istotną rolę oraz usprawniają pracę, wykluczając przy tym niemalże całkowicie pomyłki. Wielu z nas na pewno zadało w tym momencie pytanie: „kartoteka magazynowa co to jest?”.  Dowiedzcie się jak prawidłowo ją uzupełniać, w jaki sposób trwale archiwizować oraz jak skutecznie zarządzać miejscem pracy.

Kartoteka magazynowa definicja

Wcześniej wspomnieliśmy, że prawidłowo zarządzana kartoteka magazynowa usprawnia pracę i podwyższa jakość obsługi klienta. Każdy z działów jest ściśle z sobą powiązany. Tak więc sprawnie działający magazyn sprawia, że księgowość jest w stanie niemalże natychmiastowo uzyskać dostęp do najważniejszych plików, co wpływa na szybsze fakturowanie.
Kartoteka magazynowa - definicja: obejmuje całość papierowych, najważniejszych zapisów związanych z pracą magazynu. Jej prawidłowe prowadzenie umożliwia sprawną realizację przepływu towarów składanych na magazynach. Zawiera dane dotyczące stanów wartościowych i ilościowych. Dostarcza nam informacji o fazach obrotu magazynowego. W 1994 roku w życie weszła ustawa o rachunkowości, w której zawarto informację, że każdy proces zachodzący na magazynie: przyjęcia, przesunięcia, czy wydania towarów ma obowiązek dokumentowany być jako operacja gospodarcza poparta dowodami księgowymi.

Kartoteka magazynowa jak wypełniać?

Kartoteka magazynowa i jej prowadzenie w głównej mierze zależy od systemu, jaki przyjęła nasza firma oraz szablonu, jakim się posługujemy. Istnieje jednak kilka najważniejszych podpunktów, które obowiązkowo powinna zawierać.

przykład kartoteki magazynowej

Kartoteka magazynowa przykład:

 • nazwa firmy wystawiającej kartotekę magazynową
 • stan magazynu wyrażony jednostką
 • bieżący stan rozchodu i przychodu 
 • przeznaczenie (jak na dokumencie RW lub PW)
 • numer stwierdzający rozchód wewnętrzny
 • data 
 • centa towaru jednostki netto lub brutto 
 • nazwa i numer identyfikacyjny

Kartoteka magazynowa wzór

Kartoteka magazynowa może różnić się wyglądem w zależności od tego, jaki zamysł na prowadzenie jej ma nasz pracodawca. Jednak dane stricte techniczne niezależnie od wizualnego aspektu zawsze pozostaną bez zmian. Wcześniej wspomnieliśmy, jakie informację powinna zawierać kartoteka magazynowa. Żeby ułatwić nam, wizualizację tego dokumentu postanowiliśmy zobrazować przykładową kartotekę magazynową.

Kartoteki magazynowe jak wypełnić?

Kartoteka magazynowa przykład: 

przykładowa kartoteka magazynowa

Sposoby archiwizacji kartotek magazynowych w teczkach zawieszkowych

Prawidłowe prowadzenie kartoteki magazynowej jest kluczowe w procesie zarządzania firmą. W ten sposób jesteśmy w stanie zaoszczędzić czas, unikając zbędnych poszukiwań zaginionych dokumentów. Warto więc wprowadzić w naszym dotychczasowym miejscu pracy wieloletnią, a zarazem trwałą archiwizację. W tym celu zapoznajmy się z produktem jakim, jest teczka zawieszana. Tego typu rozwiązanie idealnie zostało przystosowane do archiwizacji. Ponadto przechowywanie dokumentów przy użyciu teczek zawieszkowych jest praktyczne w użyciu, ponieważ umożliwiają nam one łatwy wgląd do dokumentów bez konieczności wyciągania ich z pojemników na teczki zawieszane. W celu jeszcze szybszej weryfikacji teczka zawieszana posiada możliwość oznaczenia dokumentów przy użyciu identyfikatora. Tak archiwizowana dokumentacja bez wątpienia starczy nam na lata oraz ułatwi nam codzienne funkcjonowanie.

Teczki zawieszkowe - rodzaje:

 • teczki zawieszane plastikowe
 • teczka zawieszkowa wykonana z mocnego kartonu
 • teczka zawieszana wykonana z transparentnej folii PP
 • teczka wisząca wykonana z kartonu bezkwasowego

Pudła na teczki zawieszane podstawowe rodzaje:

 • kartoteka na teczki
 • pojemniki na teczki wiszące
 • szuflady na teczki zawieszkowe
 • pudła na teczki zawieszane wykonane z pp, o szerokiej dostępności rozmiarów.

Wpis nie posiada jeszcze komentarzy.

Skomentuj ten artykuł

Kategorie

Top 5 promocje

Top 5 nowości

Archiwum

Popularne teraz

Znane marki