Aktualności

Na jakiej wysokości ustawić monitor? Prawidłowe ustawienie oraz kąt widzenia dla monitora.

na jakiej wysokości ustawić monitor?

Osoby wykonujące prace w pozycji siedzącej są w wysokim stopni narażone na liczne kontuzje ergonomiczne, spowodowane nieodpowiednio przystosowanym środowiskiem pracy. Często wprowadzenie drobnych udogodnień jest w stanie zapobiec poważnym urazom, które w najgorszym wypadku są w stanie wykluczyć nas z pracy na długie miesiące, a nawet lata. Przyjazne miejsce pracy to przede wszystkim wyposażenie biura w artykuły ergonomiczne. Wiele osób w biegu codziennego dnia nie zwraca uwagi na tak istotne kwestie, jakimi są zdrowie oraz czas. Wśród najpoważniejszych problemów, które coraz częściej dotykają również młode osoby koniecznie należy wyróżnić bóle pleców, nadgarstków, przedramion oraz łzawienie i przewlekłe zmęczenie oczu. Wiele badań naukowych udowodniło, że wprowadzenie drobnych zmian, takich jak poprawne ustawienie monitora, zastosowanie podpórki pod plecy, podnóżka pod biurko oraz wielu innych artykułów ergonomicznych, jest w stanie zapobiec powstawaniu negatywnych skutków pracy, wynikających z siedzącego trybu pracy. 

Ergonomiczne ustawienie monitora - co to znaczy? 

Na samym początku warto, abyśmy rozszyfrowali frazę, jaką jest ergonomia. Ergonomiczne odpowiednie ustawienie monitora jest to nic innego, jak zastosowanie wszystkich zasad, które według zaleceń lekarzy specjalistów są w stanie zapobiec występowaniu poważnych kontuzji ergonomicznych. Nieustępujące bóle pleców oraz przewlekłe zmęczenie sprawiają, że jesteśmy znacznie mniej wydajnymi pracownikami, ponieważ nasza uwaga ulega ciągłemu rozproszeniu. Optymalne ustawienie fotela, odpowiednia wysokość monitora oraz prawidłowe kąty widzenia monitora są w stanie zapobiec negatywnym skutkom wielu godzin pracy wykonywanej w pozycji siedzącej. Wysokość monitora na biurku w tym wypadku jest niezwykle istotna. Wpatrywanie się w ekran monitora bez dodatkowego zastosowania podstawki pod monitor, zmusza nas do ciągłego opuszczania wzroku, co przyczynia się do garbienia, a w rezultacie do bólu pleców. Jaka powinna być prowidłowa wysokość monitora? Jakie jest prawidłowe ustawienie monitora względem okna? Poznajmy podstawowe zasady dotyczące tematu: „na jakiej wysokości powinien być monitor?” 

Prawidłowe ustawienie monitora - o czym warto pamiętać? 

Ustawienie monitora jest kluczową kwestią. Na jakiej wysokości monitor? To pytanie zadaje zapewne wielu świadomych, zagrożeń ergonomicznych, pracowników biurowych. Prawidłowe ustawienie monitora ze względu na odległość i wysokość będzie zasadniczo uwarunkowana ze względu na wzrost pracownika. Wysokość monitora do oczu powinna być ustawiona tak, abyśmy bez konieczności opuszczania głowy, lekko widzieli górną krawędź ekranu. Ustawienie monitora do pracy powinno charakteryzować się również odpowiednią odległością i położeniem względem użytkownika. Poprawne ustawienie monitora powinno być na wprost osoby siedzącej przed monitorem. 


Ustawienie monitora do pracy – odległość:

Prawidłowe ustawienie monitora od oczu powinno zapewniać objęcie wzrokiem całej jego powierzchni bez konieczności kręcenia głową. Podczas pracy przy komputerze monitor najlepiej ustawić, tak aby zachować odległość na wyciągnięcie ręki, co niestety nie zawsze jest najprecyzyjniejszą metodą. Większy monitor będzie musiał być ustawiony dalej, co będzie uwarunkowane osobistą percepcją optymalnego kąta widzenia. Tak więc nie zawsze wzrost i długość rąk są najważniejszymi czynnikami. W praktyce, ustawienie monitora do pracy, powinno wynosić pomiędzy 50 cm do nawet 100 cm. Na indywidualne poczucie komfortu ma również duży wpływ wada wzroku lub praca w okularach.

monitor wyświetlacz


Monitor kąt widzenia - optymalna wartość: 

Górna krawędź powinna być nieco poniżej linii wzroku, tak abyśmy mogli swobodnie widzieć środek ekranu. W praktyce kąt będzie wynosił pomiędzy 15°, a 20° stopniami poniżej płaszczyzny oczu. Powierzchnia ekranu powinna być lekko odchylona do tyłu w granicach od 5° do 10°.

 

Podsumowując, nie da się jednogłośnie odpowiedzieć na pytanie: „na jakiej wysokości monitor?”.  Prawidłowe ustawienie ekranu, powinno być uwarunkowane indywidualnie. Ostatecznie jednak są granicę, w której powinna zmieścić się każda osoba bez względu na wzrost, czy długość rąk.

 

Wpis nie posiada jeszcze komentarzy.

Skomentuj ten artykuł

Kategorie

Top 5 promocje

Top 5 nowości

Archiwum

Popularne teraz

Znane marki