Aktualności

Rodzaje papieru fotograficznego - rozmiary, gramatura, format

fotografie

Rodzaje papieru do zdjęć są dostępne pod postacią wielu wariantów. Jeśli dopiero rozpoczynacie swoją przygodę z wydrukiem fotograficznym, możecie mieć niemały problem z doborem odpowiedniego papieru do wydruku fotografii. W związku z tym postanowiliśmy w jednym miejscu zebrać wszystkie niezbędne informacje, które umożliwią każdemu z Was, podjęcie decyzji bez najmniejszych wątpliwości. Jeśli chcemy dokonać przemyślanego zakupu już za pierwszym razem to warto, abyśmy znali wszystkie najważniejsze cechy papieru fotograficznego oraz dowiedzieli się, jaka jest podstawowa budowa papieru fotograficznego. Dowiedzmy się, jak ważną rolę w procesie wydruku odgrywa dobór odpowiedniego papieru do fotografii. 

Papier fotograficzny rodzaje 

Rodzaje papierów fotograficznych różnią się od siebie w zależności od zastosowania i tego, jaki efekt kocowy wydruku chcielibyśmy uzyskać. W podstawowym podziale jesteśmy w stanie wyróżnić papier fotograficzny matowy i papier fotograficzny błyszczący. Oba te papiery, jak sama nazwa nam sugeruje, różnią się od siebie wykończeniem powierzchni. Papier matowy jest procentowo, znacznie częściej wykorzystywany niż papier błyszczący. Uwarunkowane jest to jedynie zastosowaniem obu tych produktów papierniczych.

Rodzaje papieru fotograficznego - szczegółowy podział: 

 • Papier fotograficzny matowy: większość banerów wielkoformatowych drukowana jest na papierze matowym, ponieważ mat nie odbija światła, dzięki czemu obraz jest bardziej czytelny. Matowe banery i plakaty są niezwykle praktycznym i często spotykanym zjawiskiem w dziedzinie marketingu. 
   
 • Papier fotograficzny błyszczący: papier błyszczący jest zdecydowanie bardziej elegancki niż matowy. Tego rodzaju papier fotograficzny cechuje się szczególnym nasyceniem barw. Papier błyszczący to doskonały wybór do małoformatowych wydruków. Z kolei wydruk matowy to idealne rozwiązanie dla druku wielkich formatów reklamowych.
   
 • Papier fotograficzny satynowy 
   
 • Papier perłowy zdjęcia: papier fotograficzny perłowy jest zaliczany do grupy papierów fotograficznych błyszczących. Przeznaczony głównie do fotografii artystycznej.
   
 • Papier fotograficzny jedwabisty: papier jedwabisty jaki to? Strukturą przypomina papier fotograficzny matowy A4. Jednak różni go mocniejsza, wyraźniejsza faktura. Wydruk wykonany na papierze jedwabistym przypomina zdjęcia sprzed wielu lat. 
fotografowanie

Papier kredowy a fotograficzny - na co zwrócić uwagę

Nie da się jednogłośnie powiedzieć, który z papierów jest lepszy, ponieważ ich główne zastosowanie i efekt wydruku zdecydowanie się od siebie różnią. 

Papier fotograficzny - cechy: 

 • Stosowany do profesjonalnych wydruków fotograficznych 
 • Papier fotograficzny gramatura jest wyższa, niż papieru kredowego
 • W wysokim stopniu, jest w stanie odzwierciedlić rzeczywisty obraz i barwy 
 • Każde najmniejsze niedociągnięcie będzie widoczne na wydruku 
 • Idealnie przystosowany do wydruku małoformatowych zdjęć

Papier kredowy - cechy: 

 • Stosowany do wydruku foto książek, ulotek reklamowych, katalogów, czy materiałów promocyjnych
 • Ma mniejszą gramaturę niż papier fotograficzny 
 • Charakterystyczną cechą papieru kredowego jest obniżona wsiąkliwość
 • Elastyczny i miękki w budowie, o charakterystycznej śliskiej powłoce. Zwykły tusz atramentowy nie będzie w stanie wykonać nadruku na powierzchni papieru kredowego. 
papier foto

Papier fotograficzny rozmiary

Rozmiary papieru fotograficznego są szczególnie zróżnicowane. Zaczynając do małych fotografii do albumów rodzinnych, a kończąc na ogromnych plakatach, które możemy podziwiać na ulicach w naszych miejscowościach. Jednak w podstawowym podziale, dostępnym „od ręki” ze względu na format papieru fotograficznego jesteśmy w stanie wyróżnić tylko kilka konkretnych wymiarów. Formaty papieru fotograficznego są niezwykle istotnym aspektem, który wpływa na efekt końcowego wydruku. 

Rozmiary papieru fotograficznego: 

Formaty papierów fotograficznych

Jaka gramatura papieru fotograficznego będzie najlepsza? To jedno z najczęstszych pytań zadawanych przez internautów. Ciężko byłoby jednogłośnie na nie znaleźć odpowiedź, ponieważ uwarunkowana byłaby ona od tego, jakim końcowym efektem wydruku jesteśmy zainteresowani. Im gramatura papieru fotograficznego będzie większa, tym większą grubością będzie charakteryzował się papier. Papier fotograficzny o większej gramaturze będzie odporniejszy na niekorzystne, zewnętrzne czynniki mechaniczne. 

Gramatura papieru fotograficznego do drukarki - podział:

 • Papier na zdjęcia o gramaturze 130 g/m2
 • Papier zdjęciowy o gramaturze 140 g/m2 
 • Papier A4 do zdjęć o gramaturze 160 g/m2 
 • Papier fotograficzny jedwabisty o gramaturze  180 g/m2
 • Papier perłowy zdjęcia o gramaturze 200 g/m2 
 • Papier fotograficzny laser o gramaturze 230 g/m2 
 • Matowy papier fotograficzny, satynowy o gramaturze 260 g/m2
 • Papier fotograficzny A4 do drukarek atramentowych (metaliczny), o gramaturze 320 g/m2
papier fotograficzny do zdjęć


Druk cyfrowy a papier fotograficzny 

Nie od dziś obserwujemy zjawisko, w którym to poligrafia wchodzi, na co raz to wyższy poziom i wielu zaczyna dziedzinę tą przyłączać pod fotografię. Aktualnie poligrafia nie ogranicza się jedynie do wydawania pięknych albumów fotograficznych. Z biegiem czasu dziedzina ta znacznie się rozwinęła, a druk cyfrowy zaczął być stosowany do tworzenia spersonalizowanych przedmiotów z nadrukami, foto kalendarzy, czy nawet foto książek wykonywanych w druku cyfrowym. 

 • Sebastian 11.10.2021

  "Papier fotograficzny satynowy" nie ma opisu? Właśnie po tę informację tu kliknąłem.

Skomentuj ten artykuł

Kategorie

Top 5 promocje

Top 5 nowości

Archiwum

Popularne teraz

Znane marki