Aktualności

Sketchnoting – poznaj technikę oraz potrzebne narzędzia!

Sketchnoting – poznaj technikę oraz potrzebne narzędzia!

Sketchnoting – poznaj technikę oraz potrzebne narzędzia!

Nauka dużej ilości materiału to nie lada wyzwanie, nawet w przypadku wyjątkowo zdolnych uczniów. Nudne jednolite notatki z dużą ilością tekstu, z którymi zwykle musimy się zmierzyć, utrudniają jedynie zadanie i sprawiają, że zapamiętanie całej treści graniczy z cudem. Rozwiązaniem tego problemu jest uatrakcyjnienie notatek pod względem wizualnym. Tworzenie kolorowych notatek z rysunkami to świetna metoda na bardziej efektywną i szybszą naukę. Sprawdzi się tak naprawdę w przypadku każdej dziedziny nauki. Poznaj sketchnoting – doskonały sposób na lepsze notatki!

Sketchnoting co to jest?

Sketchnoting to technika sporządzania atrakcyjnych wizualnie zapisków, która nazywana jest także Myśleniem Wizualnym. W ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularna, a jej zwolennicy zauważają ogromną ilość korzyści, które można zyskać, tworząc notatki za pomocą ikon i symboli graficznych. Ważną kwestię stanowi fakt, że przydaje się ona nie tylko podczas indywidualnej nauki, ale pomaga także podczas prezentowania danej treści innym osobom. Sketchnoting opiera się głównie na zastąpieniu części słów niewielkimi rysunkami. Dzięki nim dużo łatwiej jest nam zapamiętać nowe rzeczy, szczególnie jeśli mamy typowo wzrokową pamięć. 

Sketchnoting jak zacząć?

Wbrew pozorom sketchnoting nie jest zarezerwowany jedynie dla osób uzdolnionych plastycznie. Ta metoda sprawdzi się w przypadku każdego, ponieważ tworzone symbole, ikony i rysunki nie muszą być skomplikowane – prostota jest tutaj wręcz pożądana! Najważniejsze jest to, by po spojrzeniu na notatkę kształty były po prostu rozpoznawalne i od razu przywodziły nam na myśl dany przedmiot, cechę czy czynność. Przed rozpoczęciem przygody ze sketchnotingiem warto zainspirować się gotowymi sketchnotkami sporządzonymi przez osoby, które są już specjalistami w tej dziedzinie. Bez problemu można znaleźć je w internecie. Kolejnym krokiem jest próba wstawiania symboli zamiast słów. Sketchnotki nie muszą wyglądać idealnie już za pierwszym razem. Na początku możemy próbować zastępować rysunkami jedynie najważniejsze terminy. Jak w przypadku każdej poznawanej dopiero techniki tutaj również istotna jest praktyka. 

Sketchnoting narzędzia

Podczas sporządzania notatek metodą sketchnotingu niezwykle istotny jest kolor. Ważne jest bowiem, by rysowany liść był zielony – kolor korzystnie wpłynie na szybkość zapamiętywania przeznaczonego w tym celu materiału. Doskonale sprawdzą się tutaj wszelkie kolorowe cienkopisy, zakreślacze oraz pisaki artystyczne. Pomogą one podczas pisania, zakreślania najważniejszych treści oraz tworzenia małych rysunków. Dobre pisaki do sketchnotingu powinny być wypełnione tuszem o intensywnym kolorze wyprodukowanym na bazie wody. Istotna jest tutaj również odpowiednio cienka końcówka, dzięki której rysowanie małych elementów będzie dużo łatwiejwsze. Profesjonalne markery do sketchnotingu najlepiej zakupić w formie zestawu, który zawiera już dużą ilość różnych kolorów. Ciekawą opcją są tutaj również pisaki do kaligrafii, świetnie nadające się do tworzenia atrakcyjnych wizualnie nagłówków.

  • Maja 01.08.2021

    Nie wiedziałam co to sketchnoting ciekawie napisane

Skomentuj ten artykuł

Kategorie

Top 5 promocje

Top 5 nowości

Archiwum

Popularne teraz

Znane marki