Aktualności

Sposoby zapamiętywania i uczenia się - zakreślacze, jako niezbędny dodatek do Twojego biura

Zakreślacze STABILO NEONOWE

Sposoby zapamiętywania i uczenia się - zakreślacze, jako niezbędny dodatek do Twojego biura! 

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu słyszał zdanie: „kolorowe notatki ułatwiają zapamiętywanie” Jednak czy kiedykolwiek ktoś z Was zastanawiał się, czy stwierdzenie to ma jakiekolwiek podłoże naukowe i nie jest jedynie tezą przyjętą przez większość, która nie ma większego przełożenia na rzeczywistość? Aby potwierdzić trafność twierdzenia, że zapamiętywanie poprzez kolory jest łatwiejsze, z całą pewnością powinniśmy zatrzymać się dłużej nad zagadnieniem pamięci, a dokładnie nad tym, czym właściwie jest pamięć? 
 

Kolorowe zakreślacze biurowe a zapamiętywanie 

Czym jest pamięć? -  z naukowego punktu widzenia pamięć jest zdolnością do rejestrowania i ponownego przywoływania wrażeń zmysłowych, skojarzeń czy informacji. 

Wyróżniamy trzy rodzaje pamięci: 

 • Pamięć sensoryczna: jest zlokalizowana w każdym zmyśle, charakteryzuje się bardzo krótkim czasem trwania do około 0,5 sekundy
 • Pamięć krótkotrwała: przy jej pomocy jesteśmy w stanie zapamiętywać niewielkie ilości informacji od kilku do kilkunastu sekund
 • Pamięć długotrwała: jest trwałym magazynem informacji o teoretycznie nieograniczonym czasie i pojemności przechowywania
   

Znajomość podstawowych rodzajów pamięci umożliwi nam potwierdzenie tezy: łatwiejszego zapamiętywania poprzez kolory, która została poparta nie tylko indywidualnymi doświadczeniami, ale przede wszystkim doświadczeniami naukowi. W tym miejscu chcielibyśmy przedstawić wynik badania naukowego, które zostało przeprowadzone przez studentki psychologii Uniwersytetu Łódzkiego na zlecenie marki piśmienniczej STABILO. 

W grupie badawczej znalazło się 138 maturzystów, którzy zostali podzieleni na dwie podgrupy. Pierwsza grupa dostała do przeczytania artykuł naukowy pozbawiony jakichkolwiek kolorów, z kolei druga grupa otrzymała artykuł z podkreślonymi najważniejszymi informacjami. Następnie uczniowie zostali przepytani z najważniejszych informacji zawartych w tekście. Okazało się, że grupa druga (kolorowe notatki) zapamiętała średnio o 16% więcej informacji niż grupa pierwsza, co jest kluczowe dla potwierdzenia tezy. 

Co ciekawe, odnotowano również, za pomocą jakich kolorów jesteśmy w stanie zapamiętać najwięcej informacji. 
 

W grupie wyróżnionych zakreślaczy, znalazły się: 

Zakreślacze Stabilo Boss pastelowe

Trzy sprawdzone sposoby zapamiętywania i uczenia się a kolory 

W procesie łatwego zapamiętywania wyróżniamy dwa główne sposoby sporządzania notatek: linearny i nielinearny. Linearna forma zapisu ma zarówno wady, jak i zalety. Zapis linearny (tradycyjne notatki) jest łatwy do sporządzenia i nie wymaga od nas dużej kreatywności. Częstym problemem takiego zapisu jest fakt, że zapisany tekst, potocznie mówiąc będzie „się zlewać” przez co, stanie się trudniejszy do odczytania i zapamiętania. 
 

Dużą pomocą naukowo-dydaktyczną jest nielinearny zapis informacji za pomocą pojęć i powiązanych z nimi myśli. Ten sposób sporządzania notatek wymaga od nas dużej kreatywności oraz jest znacznie bardziej efektywny.

Najpopularniejsze nielinearne metody zapamiętywania:

 • Mapa myśli: Jak skutecznie notować przy użyciu tej metody? W centralnej części kartki umieszczamy główną myśl (słowo), następnie odprowadzamy od niej za pomocą linii inne pojęcia związane z tym pierwszym. Możemy kontynuować nasze drzewo myśli w nieskończoność. Metoda ta świetnie sprawdza się w procesie nauki języków obcych.
   
 • Metoda konspektu: metoda ta jest jedną z najpopularniejszych. Śmiało możemy określić ją metodą skrótów myślowych, która jest możliwa do odkodowania jedynie przez osobę, która taki konspekt sporządziła. Ogólną zasadą konspektów jest zapisywanie w chronologicznej kolejności głównych myśli, tez, zagadnień, czy cytatów w postaci krótkich zapisków.
   

Kolory a zapamiętywanie - podsumowanie

Kolorowe notatki są w stanie w dużym stopniu ułatwić nam zapamiętywanie, co jak już wiemy, potwierdzają liczne badania naukowe i doświadczenia. Kolorowy konspekt, czy mapa myśli bez dwóch zdań ułatwi nam odtwarzanie najważniejszych informacji. 

A jeśli chodzi o kolory… jak myślicie, które zakreślacze biurowe sprawdzą się najlepiej? Ze względu na wiele pytań, przygotowaliśmy ranking pięciu najciekawszych marek piśmienniczych i zakreślaczy biurowych! 


 1. Ranking najlepszych zakreślaczy biurowych

 

Wpis nie posiada jeszcze komentarzy.

Skomentuj ten artykuł

Kategorie

Top 5 promocje

Top 5 nowości

Archiwum

Popularne teraz

Znane marki