Aktualności

Wymiary segregatora biurowego - standardowe rozmiary segregatorów A4 i A5

wnętrze segragatora ringowego

Artykuły biurowe niewątpliwie przyczyniają się do poprawy standardów i jakości miejsca pracy. Trudno byłby wyobrazić sobie najważniejsze instytucje państwowe funkcjonujące bez tak podstawowych przedmiotów, jak segregatory czy koszulki na dokumenty. Artykuły biurowe mają bardzo wiele zastosowań, które często nie są dostrzegane w codziennym pośpiechu. Jednak zatrzymajmy się na chwilę i przeanalizujmy temat bardziej skrupulatnie. Do biurowych niezbędników zdecydowanie należą segregatory biurowe. Oprócz tradycyjnego doskonale znanego nam zastosowania segregatorów w celach archiwizacyjnych, warto też poznać inne pozostałe, których jest naprawdę wiele. Jeśli już podejmiemy decyzję o doborze modelu to warto, abyśmy wiedzieli jaki rozmiar będzie tym najbardziej odpowiednim dla nas. Jak więc dobrać segregator, który spełni nasze wymagania i okażę się trafnym zakupem? Na te i więcej pytań znajdziemy dzisiaj odpowiedzi.

Segregator A4 czy A5?

Na pierwszy rzut oka możemy przyjąć, że artykuł ten jest prosty w budowie i raczej nieskomplikowany. Wbrew pozorom jest zupełnie inaczej, niż mogłoby się nam wydawać. Nie wszystko, co proste okazuje się takim po głębszej analizie. Wyróżniamy szeroką listę rodzai segregatorów na dokumenty ze względu na wiele podziałów, między innymi: format A5, A4, A3, zastosowanie, kolor, rodzaj mechanizmów itp. Dzisiaj jednak skupimy się bardziej na rozmiarach. Zdecydowana większość segregatorów jest tak produkowana, że bez trudu mieści standardowe arkusze papieru. Jednak nie wszystkie wymiary segregatora A4 są takie same.

widok segregatora ringowego od środka

Podstawowe parametry segregatorów: 

  • segregator A5 wymiary: 231 x 285 mm (wys. x dł.) 
  • segregator A4 wymiary: 285 x 320 mm (wys. x dł.)

Dodatkową kwestią, która odróżnia od siebie segregatory jest szerokość grzbietu. To on decyduje o tym, ile kartek papieru jest w stanie pomieścić segregator biurowy. Im większa szerokość grzbietu, tym jest w stanie pomieścić on większą ilość kartek.

Podział wymiaru segregatorów A4 ze względu na szerokość grzbietu:

SZEROKOŚĆ GRZBIETU

ILOŚĆ KARTEK

50 mm

około 350 kartek

75 mm

około 500 kartek

80mm

około 550 kartek

82 mm

około 600 kartek

Należy pamiętać, że podane wartości są uśrednione. Pojemność segregatorów może nieznacznie się różnić ze względu na markę segregatora, czy rodzaj mechanizmu (segregator ringowy lub segregator dźwigniowy). 

 

Segregator A4 plus - co to jest?

Wcześniej wspomnieliśmy, że szerokość grzbietu wpływa na pojemność segregatora. Kolejną ważną kwestią jest jego długość. Oczywistym mogłoby się wydawać, że segregator o formacie A4 pomieści arkusze papieru tego samego formatu. Tak też w rzeczywistości jest. Jeśli jednak planujemy naszą dokumentację wzbogacić o dodatkowe przekładki warto, abyśmy zaopatrzyli się w segregator o wymiarach A plus, co daje możliwość segregowania dokumentów przechowywanych w koszulkach na dokumenty za pomocą przekładek Maxi.

Segregator A4 - podstawowa budowa

Aby zdecydować, który model i rozmiar segregatora wybrać warto zobrazować wygląd wewnętrzny i budowę konstrukcyjną tego artykułu biurowego.

Podstawowy przekrój techniczny segregatora:

Szczególną uwagę należy zwrócić na tworzywo wykonania, ponieważ decyduje to, nie tylko o trwałości produkty, ale i również o jego estetyce. Między innymi wyróżniamy takie tworzywa jak: PCV, Tektura, folia polipropylenowa, poliofam.

Sprawdzeni dystrybutorzy

Warto ufać dystrybutorom z wieloletnim doświadczeniem, ale przede wszystkim z pasją do ułatwiania pracy biur na całym świecie. 

Główni Dystrybutorzy: 
Donau: pierwsze kroki na rynku firma stawiała już w 1954 roku. Wtedy też w Wiedniu powstała marka Donau-Plastik. Z czasem oferta marki została poszerzona o artykuły biurowe oraz szkolne. 
Esselte: od ponad 100 lat zaangażowana jest w produkcje artykułów biurowych. Założyciele firmy jako swoje motto przewodnie działań podkreślają: „Chcemy ułatwiać pracę w biurach ludziom na całym świecie”. 
Leitz: „W 1896 r. w Niemczech Louis Leitz wynalazł słynny mechanizm dźwigniowy i położył tym podwaliny pod zasadniczą dzisiaj w Europie markę artykułów biurowych klasy premium. Wszystkie produkty Leitz - od tradycyjnych po zaawansowane technologicznie- są skrupulatnie opracowywane, aby ich jakość zawsze spełniała najwyższe niemieckie standardy”

Dokonując, zakupu segregatora biurowego pamiętajmy, że nie każdy artykuł jest taki sam. Mimo że często z pozoru, na pierwszy rzut oka w ogóle się nie różnią. Aby uniknąć, źle dobranego produktu warto przed zakupem zaczerpnąć wiedzy ze sprawdzonych źródeł. 

Wpis nie posiada jeszcze komentarzy.

Skomentuj ten artykuł

Kategorie

Top 5 promocje

Top 5 nowości

Archiwum

Popularne teraz

Znane marki