Aktualności

Z czego jest zrobiony ołówek? Budowa ołówka, przekrój, materiały

Z czego jest zrobiony ołówek? Budowa ołówka, przekrój, materiały

Z czego jest zrobiony ołówek? Budowa ołówka, przekrój, materiały 

Ołówek drewniany to jeden z najpopularniejszych artykułów biurowych. Jego zastosowanie jest szczególnie doceniane w wielu miejscach, gdzie pismo, czy rysunek techniczny pełnią bardzo ważną funkcję w wykonywaniu codziennych obowiązków. Zapis wykonany za pomocą ołówka jest dużo mniej trwały, niż ten sporządzony z użyciem długopisu, dzięki czemu z łatwością pozbędziemy się popełnionego błędu. Wraz ze wzrostem popularności ołówka wiele osób zaczęło zastanawiać się, z czego konkretnie wykonywane są ołówki, ponieważ wiedza ta może okazać się niezbędna w trakcie wyboru osobistego ołówka. Z czego jest ołówek - odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania, zapraszamy! 
 

Ołówek, z czego jest zrobiony - budowa ołówka

Ołówki w podstawowym podziale dzielimy na ołówki drewniane oraz ołówki automatyczne - te drugie budową i sposobem działania zostały zaprojektowane na wzór długopisów. Z kolei ołówki drewniane są rodzajem wykorzystywanym od wielu lat i to właśnie w tej formie ołówek drewniany był znany jako pierwszy. W związku z tym postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej budowie ołówka drewnianego, zapraszamy! 

 

Jak produkowane są drewniane ołówki?

Zanim przejdziemy do oprawy ołówka, na samym początku powinniśmy skupić się na jego wnętrzu. W pierwszej fazie produkcji należy rozdrobnić grafit - wykorzystuje się do tego celu maszynę, w której pod wpływem sprężonego ciepła kawałki grafitu zderzają się ze sobą. Grafit ulega sproszkowaniu i kolejno dodawany jest do niego kaolin z wodą. Następnie odbywa się modelowanie odpowiedniego kształtu grafitu - proces ten zachodzi w specjalnej dyszy, z której wychodzi uformowany pręt. Pręt tnie się na kawałki oraz praży w wysokiej temperaturze. 

W celu zapewnienia trwałości pręt zostaje powoskowany i umieszczony w drewnianej oprawie - do przygotowania oprawy najczęściej wykorzystuje się drewno cedrowe. W ostatnich fazach procesu drewno musi zostać pocięte na równe kawałki, w kutych wycina się niewielkie otwory wielością zbliżone do średnicy grafitu. Na sam koniec ołówki zostają pomalowane, oznakowane, niekiedy zaopatrzone w gumkę do ścierania. 

Wpis nie posiada jeszcze komentarzy.

Skomentuj ten artykuł

Kategorie

Top 5 promocje

Top 5 nowości

Archiwum

Popularne teraz

Znane marki