• 22 255 95 55

Ołówki

Wśród najczęściej wykorzystywanych artykułów piśmienniczych ołówki zajmują wysoką pozycję. Służą do pisania i rysowania na papierze i drewnie, a ich zaletą jest możliwość starcia naniesionego wzoru przy pomocy gumki do ścierania.

Pokaż na stronie:
  • Filtruj
Pokaż na stronie:

Polska nazwa “ołówek” nie jest przypadkowa. Za pierwsze tego typu akcesoria do pisania służył ołów, który w tej formie był używany w Starożytności. Od momentu znalezienia czystego grafitu (1564 rok), to ten minerał zastąpił ołów jako materiał piśmienniczy jednak nazwa “ołówek” pozostała. Obecnie do produkcji ołówków używa się sproszkowanego grafitu zmieszanego z kaolinem, nadaje się mu kształt pręta i praży w temperaturze 1200°C, następnie umieszcza w oprawie drewnianej bądź z tworzywa sztucznego. Twardość ołówka i kolor (od prawie czarnego przez odcienie szarości) zależy od proporcji w jakich został połączony grafit z kaolinem. Ołówki się zużywają, bo grafitowo-kaolinowy pręt pod wpływem pisania się ściera.

Ołówki tradycyjne i automatyczne oraz ich oznaczenia 

Zasada działania grafitu w obydwu jest taka sama. Ołówki drewniane – tradycyjne (oprawa jest z drewna) wymagają odsłonięcia rysika i ostrzenia przy pomocy temperówki czy ostrzałki. W ołówku automatycznym rysik pojawia się po naciśnięciu górnego przycisku.

Litera “H” oznacza, że mamy przed sobą ołówek twardy o jasnym odcieniu szarości. ”B”- oznacza ołówek miękki, ciemny. “HB” I “F” to ołówki tzw. uniwersalne, najczęściej używane, pośredniej twardości. Cyfry przy literach to stopnie twardości. Ołówki typu H używane są do rysunku technicznego, B – artystycznego.

Ołówki dla dzieci - niezastąpione w nauce pisania

Łatwe w użyciu, ścieralne - służą do stawiania pierwszych literek, a w kolejnych latach nauki szkolnej również nie da się bez nich obejść. W sprzedaży są ołówki dla dzieci prawo- i leworęcznych, by posługiwanie nimi było jeszcze łatwiejsze. Do szkoły, biura, dla zawodów i pasji wymagających ich użycia - u nas kupisz ołówki jakich potrzebujesz. W ofercie znajdziesz także kredki, akcesoria do malowania i wiele innych artykułów papierniczych. 

Filtry

Producenci
więcej >
Akwarelowy
więcej >
Klip
więcej >
Kolor
więcej >
Kształt
więcej >
Do nauki pisania
więcej >
Do rysunku
więcej >
Ekskluzywny
więcej >
Ekologiczny
więcej >
Grawitacyjny
więcej >
Gruby
więcej >
Kreślarski
więcej >
Leworęczny
więcej >
Metalowy
więcej >
Rodzaj
więcej >
Automatyczny
więcej >
Ergonomiczny
więcej >
Grafit [mm]
więcej >
Gumka
więcej >
Gumowy uchwyt
więcej >
Twardość grafitu
więcej >
Pastelowy
więcej >
Permanentny
więcej >
Profesjonalny
więcej >
Termotransferowy
więcej >
Z gumką
więcej >
Zestaw
więcej >

Cena