Aktualności

Co to jest kalka techniczna? Jak używać kalki kreślarskiej?

kalka techniczna

Kalka kopiująca jest szczególnie docenianym artykułem papierniczym. W wielu miejscach pracy, w których rysunek techniczny jest podstawą wykonywanych obowiązków zawodowych, kalki są niezastąpionym przedmiotem. Kalka kreślarska wynaleziona została około w 1806 roku. Archeologowie i historycy niestety nie są w stanie ustalić konkretnej daty. Jednak według wstępnych szacowań za wynalazcę kalki uznaje się anglika Ralpha Wedgewooda. Opracował on urządzenie do pisania dla niewidomych, w którym wykorzystywany był papier węglowy. Działanie papieru węglowego było wysoce zbliżone to obecnej kalki technicznej. Pierwotna kalka, znana była jako nasączony atramentem arkusz papieru. Niestety tego rodzaju wersja pozostawiała odbitki na obu stronach (górny arkusz papieru był lustrzanym odbiciem). Przez kolejne pół wieku kalki nadal były mało popularnym artykułem papierniczym. Głównie ze względu na to, że maszyny do pisania w dalszym ciągu nie były wystarczająco spopularyzowane. Przełomowy historyczny moment nastąpił dopiero w 1871 roku. Lebbeus H. Rogers całkowicie przypadkowo zauważył kalkę w topowym amerykańskim biurze. Rogers jako pierwszy zaobserwował przydatność kalek do tworzenia odbitek. Chwilę póżniej założył w Nowym Jorku firmę, zajmującą się produkcją kalek na masową skalę. W swojej innowacyjnej metodzie tworzenia kalek technicznych Rogers, jako pierwszy zamiast wosku wykorzystał naftę do wiązania atramentu z papierowym podłożem kalki, dzięki czemu wykorzystywana przez niego kalka nie brudziła się tak, jak pierwotna wersja. Zapewnie niektórzy z Was po przeczytaniu historii powstania kalki, zastanawia się jak używać kalki technicznej? Jak wygląda kalka techniczna? Poznajmy wiele praktycznych zastosowań artykułu papierniczego z XVIII wieku. 

Co to jest kalka? 

Kalki są artykułem papierniczym wykorzystywanym w wielu miejscach pracy. Kalka to rodzaj papieru o gramaturze od 40g/m2 do 200g/m2. Papier kalka jest niezastąpionym narzędziem we wszystkich pracach, gdzie u podstaw leży rysunek techniczny. Tego rodzaju rozwiązanie umożliwia architektom sporządzanie wielu kopii projektu za jednym razem. Kartka kopiująca wykorzystywana jest jednak przez wiele innych grup zawodowych, między innymi na poczcie, czy w innych instytucjach rządowych. Kalki, jak wcześniej wspomnieliśmy, wykorzystywane są między innymi do sporządzania rysunków technicznych, ważnych projektów lub kopii dokumentów. Wyróżniamy też mniej standardowe rodzaje papieru kopiującego jak kalka transferowa, która używana jest głównie do przenoszenia wzorów, ten rodzaj kalki często wykorzystywany jest przez tatuatorów. 

Kalki - podział ze względu na rodzaj 

  • kalka ołówkowa - do tworzenia kopii wykorzystuje siłę nacisku
  • kalka maszynowa czarna - wykorzystywana w maszynach do pisania
  • kalka hektograficzna (kalka transferowa) - kalka używana do wykonywania zmywalnych tatuaży 
  • kalka ceramiczna - do nanoszenia obrazów na powierzchnie ceramiczne 
  • kalka pergaminowa 

Kalka techniczna jak używać? 

Papier do kalkowania umieszcza się pomiędzy uniwersalną kartką (na górze) a dolną kopią (umieszczoną na dole). Nacisk wytwarzamy w trakcie pisania, sprawia, że na kalce kopiującej pojawia się zjawisko zwane trwałym osadzeniem atramentu. Kalka kopiująca potrzebuje optymalnej siły nacisku, aby odbitka była wystarczająco trwała i widoczna.

Jak wygląda kalka techniczna? 

Kalka techniczna w zależności od rodzaju i zastosowania będzie charakteryzowała się innym wyglądem. Kartka do kalki technicznej jest biała i cienka, określana często mianem papieru przezroczystego. Z drugiej strony mamy kalkę ołówkową, która ma czarny odcień, a odbita na niej kalka otrzyma charakterystyczny fioletowy kolor. Można powiedzieć, że każdy poszczególny model wyróżnia się konkretną cechą szczególną, która klasyfikuje kalki w danych grupach. 

Kalki - jak wyglądają najpopularniejsze modele? 

  1. kalka ołówkowa 
  2. kalka pergaminowa 
  3. kalka transferowa 
  4. kalka maszynowa czarna 

Najchętniej wybierane papiery kopiujące:

Wpis nie posiada jeszcze komentarzy.

Skomentuj ten artykuł

Kategorie

Top 5 promocje

Top 5 nowości

Archiwum

Popularne teraz

Znane marki